Materiał Partnera

Jak wybrać używaną przyczepę kempingową?

Jak wybrać używaną przyczepę kempingową?

Nie da się ukryć, ze używana przyczepa kempingowa to pod względem ekonomicznym doskonały wybór. Niemniej jednak jej zakup może się wiązać z ryzykiem przeoczenia poważnych usterek. Podpowiadamy, na jakie elementy budowy i wyposażenia przyczepy kempingowej należy zwrócić szczególną uwagę. Czytając ten artykuł być może unikniecie poważnej wpadki i rozczarowania z powodu zakupu niesprawnego sprzętu.

Wstępna selekcja

W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak często będziemy wykorzystywać przyczepę. Jeśli ma ona służyć do krótkich, letnich wypadów, to idealnym rozwiązaniem będzie mały i zwrotny model. Jeśli jednak wybieramy się na 2-tygodniowe wakacje, a przyczepa ma stać się naszym mieszkaniem, to konieczny będzie wybór większego, bardziej przestronnego i lepiej wyposażonego modelu.

Wybierając konkretny typ warto pamiętać, że w przypadku posiadania prawa jazdy kategorii B całkowita masa prowadzonego pojazdu z przyczepą nie może przekroczyć 3,5 tony. Kupując przyczepę musimy zwrócić na to szczególną uwagę. Ponadto masa własna przyczepy powinna być niższa aniżeli samochodu. Niska masa własna to zazwyczaj także większa ładowność, co w przypadku dłuższych podróży jest szalenie istotne.

Oględziny zewnętrzne przyczepy

Pod tym kątem przyczepę kempingową sprawdzamy bardzo podobne jak samochód. Powinniśmy szukać śladów korozji, wgnieceń oraz zadrapań na metalowych elementach. Mogą one świadczyć o przebytej kolizji. Kluczową sprawą są także opony, które powinny być dodatkowo wzmacniane. Pamiętajmy, że przyczepa kempingowa przez większą część roku stoi w jednym miejscu. To sprzyja odkształcaniu się gumy. Nie bez znaczenia jest także wiek opony oraz głębokość bieżnika. Z pewnością trzeba też przyjrzeć się w jakim stanie są amortyzatory i hamulce. Można to zweryfikować jedynie sprawdzając ich działanie.

Posiadanie schowków i przedsionka to dodatkowe atuty podnoszące komfort użytkowania. Brak zewnętrznego dostępu do zbiornika toalety może znacznie tą wygodę obniżyć. Sprawi bowiem, że opróżnianie zbiornika stanie się bardzo uciążliwe.

Sprawdzenie wnętrza

Zapach stęchlizny wyczuwalny po wejściu do przyczepy to poważny sygnał ostrzegawczy. Może oznaczać trawiącą ją zgniliznę. Intensywny zapach kwiatów to także zły znak. Może bowiem sugerować, że właściciel usilnie chce coś ukryć za pomocą odświeżacza powietrza. „Najlepiej oprócz wąchania obejrzeć także narożniki przyczepy, obrzeża okien, drzwi oraz wywietrzników. Warto także zajrzeć do szaf i pod siedziska. Uginająca się podłoga to z kolei oznaka bardzo intensywnego użytkowania.” – radzi specjalista z firmy AUTOCAMP, która zajmuje się sprzedażą używanych przyczep kempingowych.

Punktem obowiązkowym musi być także sprawdzenie ilości gniazdek, pojemności zbiornika na wodę i ścieki, działanie toalety chemicznej oraz ciepłej i zimnej wody. Weryfikując działanie pompy wody należy zwrócić uwagę czy pracuje bez żadnych przerw. Przerywana praca może wskazywać na nieszczelność zbiornika.

Używane przyczepy kempingowe wymagają bardzo wnikliwego sprawdzenia przed zakupem. Pamiętajmy, że podczas długiej , wakacyjnej wyprawy są one naszym domem.

Opracowanie:
Rakowiec, Brzozowa 3
tel. 796 071 911
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz