Materiał Partnera

Jak wybrać ubranko na chrzest?

Jak wybrać ubranko na chrzest?

Chrzest jest jednym z najważniejszych momentów w życiu małego dziecka i jego rodziny. Moment oficjalnego przyjęcia dziecka na łono Kościoła zostanie uwieczniony na wielu fotografiach w rodzinnym albumie więc warto zadbać by dziecko w tym dniu prezentowało się wyjątkowo pięknie i uroczyście. Na co zwrócić uwagę wybierając idealne ubranko do chrztu?

Jaki kolor ubranka do chrztu wybrać?

Najczęściej wybieranym, tradycyjnym kolorem ubrań do chrztu jest biały. Jest to związane z symboliką chrztu, czyli odpuszczeniem grzechu pierworodnego.

Podobnie jak w przypadku sukni ślubnej, kolory ubranek podlegają modzie i indywidualnym preferencjom rodziców dziecka. Do tradycyjnej bieli dołączyły też ecru, błękit, beż czy blade odcienie różu łączące się wraz z bielą w stroju w harmonijną całość. Ważne, by wybierać kolory pastelowe – mówi specjalista ze sklepu Ananas Kids w Częstochowie.

Klasyczny strój na tę okazję składa się z białej sukni wykonanej z takich tkanin jak: jedwab, satyna, bawełna lub organza. Suknia chrzcielna może też być również haftowana lub ozdobiona koronką. Warto zauważyć, że suknia chrzcielna przeznaczona dla niemowlęcia jest strojem uniseks przeznaczonym zarówno dla dziewczynki, jak i chłopca.

Chrzest – jakie elementy ubrania kupić?

Wybierając ubranka do chrztu warto zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne oraz przewidywaną temperaturę powietrza w kościele, w którym dziecko będzie chrzczone. Istotne są również wiek, płeć dziecka i to jak długo dziecko ma nosić wybrany przez nas strój (tylko podczas ceremonii czy również w trakcie przyjęcia). Dla rodziców noworodka wygodnym rozwiązaniem jest po prostu pięknie zdobiony biały czepeczek, komplet białej bielizny i becik gwarantujący szybki dostęp do pieluszki.

 W przypadku starszych dzieci lista niezbędnych zakupów jest znacznie dłuższa:

  • Białe body na krótki lub długi rękaw – w zależności od pory roku,
  • Białe rajstopki lub skarpetki,
  • Czepeczek, czapka, kapelusz lub opaska - wybierane w zależności od wieku i płci dziecka,
  • Suknia – w przypadku dziewczynek,
  • Garnitur lub ubranko tematyczne dla chłopca – poza strojem małego dżentelmena pięknie wyglądają również pastelowe stroje marynarskie,
  • Biały kombinezon, kurtka, płaszczyk lub narzutka – tu również główną rolę odgrywa pogoda,
  • Szatka, czyli chrzestny śliniaczek – z wyhaftowaną datą chrztu świętego i imieniem dziecka będzie piękna pamiątką,
  • Buciki – są niezbędne w przypadku dzieci chodzących, ale wielu rodziców lubi kupować również niechodki, które zostają jako pamiątka maleńkich stópek dziecka. Można kupić niechodki z tkanin, ale również pięknie uszyte małe arcydzieła ze skóry.

Chrzest to wyjątkowy dzień, który na długo zapada w pamięć, zatem warto zadbać o piękny strój dla dziecka.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz