Materiał Partnera

Jak wybrać temat pracy dyplomowej

Jak wybrać temat pracy dyplomowej

Pisanie prac magisterskich bądź licencjackich jest dla studentów bardzo ciężkim zadaniem. Najistotniejszą częścią pisania pracy jest wybór tematu. Do ciekawego tematu zdecydowanie chętniej usiądziemy, a to może znacznie zwiększyć szansę na jego sprawne ukończenie oraz obronę w terminie. Ciekawy i dobrze opracowany temat może nawet zdecydować o Twoich szansach na rynku pracy.

Wybór tematu pracy magisterskiej

Pisanie pracy magisterskiej należy zacząć od wyboru problematyki badawczej, która ogólnie określona, przekształca się w temat pracy. Duże znaczenie mają tutaj zainteresowania autora, którego jeden temat może nudzić, a drugi mu się spodoba, co wpłynie na to, że szybciej go napisze. Pierwszym i najważniejszym czynnikiem są zatem zainteresowania osoby, która pisze daną pracę magisterską. Jeśli Twoje zainteresowania daną problematyką są na tyle silne, że nie jesteś w stanie wyobrazić sobie, że mógłbyś robić coś innego - warto pójść w tym kierunku i wybrać interesujący temat. Drugim czynnikiem, równie ważnym, jest wybór promotora. Najlepiej jest udać się do kogoś, kto choć trochę zna się na poruszanej tematyce. Pamiętajmy o tym, że praca magisterska ma sprawdzić umiejętności nabyte przez nas na studiach. Musimy wykazać się znajomością zasad praktycznych, przez choćby sensowne wykorzystanie źródeł naukowych. Praca magisterska tak naprawdę jest pierwszym poważnym sprawdzianem naukowych możliwości, nie możemy łudzić się, że jesteśmy świetnie przygotowani i pisać na trudny, nierealny temat. Jeśli będziemy potrzebować pomocy przy pisaniu pracy, powinniśmy zgłosić się do profesjonalnej firmy, np. Abba Prace magisterskie, prace licencjackie, której specjalizacją jest pomoc w pisaniu prac magisterskich i licencjackich. Bardzo ważne jest również to, że firma ta oferuje swoje usługi również w domu, dlatego jest to świetne rozwiązanie dla osób ceniących sobie bezpośredni kontakt z drugą osobą.

Wybór tematu pracy licencjackiej

Podobnie jak w przypadku pracy licencjackiej, musimy zwrócić szczególną uwagę na zainteresowania. Wybór promotora nie powinien być trudny, jednak zawsze możemy poradzić się kogoś znajomego, kto może nam kogoś polecić. Na niektórych uczelniach jest tak, że promotorzy proponują wstępnie sformułowane tematy prac, dla których poszukują wykonawcy, więc warto mieć to na uwadze. Rzadko się zdarza, że piszemy pracę licencjacką o czymś zupełnie nowatorskim, o czym nikt jeszcze nigdy nie pisał. Możemy znaleźć publikacje na ten sam temat, bądź nawet podobne. Zapoznanie się z literaturą przedmiotu jest niezwykle ważnym etapem podczas pisania pracy licencjackiej. Poszukiwanie literatury przedmiotu zacznijmy od przejrzenia zasobów bibliotek uniwersyteckich. Następnie będziemy musieli dobrać metodę badawczą pracy licencjackiej. Pomocne są tu wskazówki promotora, które bez wątpienia warto wziąć sobie do serca.

Opracowanie:
Warszawa, Jantarowy Szlak 4 lok. 43
tel. 694 344 836
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz