Materiał Partnera

Jak wybrać tanie ubezpieczenie OC samochodu?

Jak wybrać tanie ubezpieczenie OC samochodu?

Rekordowe podwyżki na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych pod koniec 2016 roku spowodowały, że kierowcy za obowiązkowe OC płacili nawet 60% więcej niż w latach poprzednich. Chociaż obecnie nikt nie zapowiada większych podwyżek, właściciele pojazdów muszą liczyć się z dość wysokimi składkami. Sprawdź, jak wybrać tanie ubezpieczenie OC.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez jedną z porównywarek internetowych, od stycznia 2017 roku do pierwszych dni stycznia 2018 roku ceny obowiązkowej polisy komunikacyjnej wzrosły zaledwie o 0,4%. Spore są jednak różnice między najdroższym
a najtańszym ubezpieczeniem OC – to kwota rzędu kilkuset złotych. Nic więc dziwnego, że kierowcy poszukują opcji pozwalających na poczynienie oszczędności.

Od czego zależy wysokość składki OC?

Wysokość składki ubezpieczeniowej jest wypadkową wielu czynników. „Ubezpieczyciele biorą pod uwagę przede wszystkim ryzyko ubezpieczeniowe, z jakim wiąże się konkretny właściciel pojazdu. Chociaż istotną rolę odgrywa głównie wiek oraz data wydania prawa jazdy, niemałe znaczenie ma miejsce zamieszkania czy nawet marka i model pojazdu” – wyjaśnia Janusz Paszkiewicz z Pośrednictwa Ubezpieczeniowego.

Wysokość składki uzależniona jest również od zniżek przyznanych za bezszkodową jazdę.
Im wyższa ich wartość – nawet do 60%, tym o tyle tańsze będzie ubezpieczenie OC.

Wybór taniego ubezpieczenia OC – krok po kroku

Podpisanie umowy z przypadkowo wybranym ubezpieczycielem może Cię wiele kosztować. Dlatego bardzo ważne jest, by swoją decyzję uzależnić od wysokości oszacowanej składki. Nie sugeruj się przy tym wysokością składki zaproponowaną sąsiadowi, przyjacielowi czy koledze z pracy. Pamiętaj, że ubezpieczyciele biorą pod uwagę indywidualne ryzyko.

Chcąc wykupić tanie ubezpieczenie OC, zacznij zatem od porównania dostępnych ofert.  Skontaktuj się z przedstawicielem poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych, prosząc
o przeprowadzenie kalkulacji.

Jeżeli natomiast nie zamierzasz dokonywać tego samodzielnie, zgłoś się do agencji świadczącej pośrednictwo ubezpieczeniowe. Firma współpracująca z najważniejszymi towarzystwami ubezpieczeniowymi pomoże podjąć słuszną decyzję.

Warto przy tym pamiętać, że nie ma sensu przepłacać za obowiązkową polisę. Zarówno jej zakres, jak i sumy gwarancyjne regulowane są ustawowo – wysokość składki narzucana przez ubezpieczyciela nie ma wpływu na jakość zapewnianej ochrony. W razie spowodowania zdarzenia drogowego, ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić osobie pokrzywdzonej odszkodowanie.

Porównując dostępne oferty, masz szansę wybrać najtańsze ubezpieczenie OC. Dzięki temu zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych.

Opracowanie:
Rybnik, Wiejska 26
tel. 32 423 03 99
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz