Artykuł sponsorowany

Jak wybrać tanie konto bankowe w 5 prostych krokach?

Jak wybrać tanie konto bankowe w 5 prostych krokach?

Rachunek bankowy służy do bezpiecznego przechowywania środków. Ponadto jest niezbędny do wykonywania podstawowych operacji finansowych. Umożliwia otrzymywanie wynagrodzenia za pracę czy opłacanie rachunków. Konta osobiste oferowane w różnych bankach różnią się między sobą pod wieloma względami. Sprawdź, jak wybrać najtańszy wariant w kilku prostych krokach.

Krok 1. Określ swoje potrzeby finansowe

Poszukiwania taniego konta osobistego warto rozpocząć od ustalenia zespołu cech, które są dla Ciebie najważniejsze. Sprawdź, jakie usługi oferują obecnie banki w ramach rachunku osobistego. Zastanów się, na których z nich zależy Ci najbardziej. Czy najważniejsze są darmowe przelewy międzynarodowe? A może intuicyjna bankowość mobilna? Obecnie banki oferują swoim klientom wiele korzyści. Do najciekawszych z nich zaliczają się:

  • darmowe prowadzenie konta;

  • bezpłatne wypłaty z bankomatów;

  • usługi cashback;

  • darmowe przelewy;

  • prezenty lub vouchery za spełnienie określonych warunków.

Stwórz opis swojego idealnego konta osobistego, aby zminimalizować ryzyko wyboru wariantu niespełniającego Twoich oczekiwań.

Krok 2. Znajdź oferty odpowiadające Twoim oczekiwaniom

Jeśli masz już wstępny obraz swojego idealnego rachunku, możesz przejść do przeglądania ofert. Najlepsze konta osobiste znajdziesz w jednym z rankingów dostępnych online. Sprawdzisz tam najkorzystniejsze oferty dostępne obecnie na rynku i zorientujesz się lepiej w stosowanych obecnie rozwiązaniach bankowych. Ranking to również doskonałe miejsce do wyszukiwania promocji związanych z otwarciem i prowadzeniem konta. Są one dostępne najczęściej dla nowych klientów i wymagają spełnienia określonych wymogów. Zwykle kryteria te dotyczą wysokości cyklicznych wpływów na konto, liczby płatności bezgotówkowych transakcji w miesiącu czy autoryzacji danych w placówce banku.

Wskazówka! Po wejściu na stronę z rankingiem ustaw filtry, aby przeglądać oferty dostosowane do twoich potrzeb. W podobny sposób możesz szukać ofert kredytów, kart kredytowych i pożyczek na  https://finanse.rankomat.pl.

Krok 3. Sprawdź opłaty

Po wytypowaniu kilku najlepszych ofert przeanalizuj je pod kątem kilku kryteriów. Zwróć uwagę na:

  • opłaty za prowadzenie konta — większość banków nie nalicza kosztów za otwarcie i prowadzenie rachunku, o ile jego właściciel spełni określone warunki. Mogą one dotyczyć np. wieku, regularnych wpływów na konto czy minimalnej kwoty miesięcznych transakcji bezgotówkowych. Przykładowo Santander Bank Polska nie pobiera opłat za prowadzenie konta od klientów poniżej 26. roku życia oraz osób, które wykonają w miesiącu transakcje BLIK lub kartą na co najmniej 300 zł;

  • koszt karty płatniczej — niektóre banki zapewniają możliwość bezpłatnego korzystania z karty, jeśli klient w określonym czasie wykona daną liczbę transakcji bezgotówkowych lub wyda ustaloną kwotę. Np. Millennium Bank proponuje darmową kartę, o ile zapłaci się kartą lub BLIK-iem co najmniej 5 razy w miesiącu;

  • opłaty za wypłaty z bankomatów krajowych — banki stosują w tym zakresie różne zasady. Przykładowo Bank Pekao SA zapewnia darmowe wypłaty gotówki wyłącznie w bankomatach własnych i partnerskich;

  • opłaty za wypłaty z bankomatów zagranicznych — za wypłaty z bankomatu za granicą przeważnie są pobierane dodatkowe prowizje. Np. w Velo Bank jest to 4,5% kwoty (jednak minimum 10 zł lub 2 EUR, USD, CHF czy GBP.

Krok 4. Oceń zabezpieczenia

Każda bankowość elektroniczna powinna gwarantować, że dostęp do danych mają wyłącznie osoby uprawnione. Oprócz tego musi weryfikować autentyczność wykonawcy poszczególnych operacji. Aby było to możliwe, banki stosują najczęściej zaawansowane systemy szyfrowania transmisji informacji pomiędzy urządzeniem klienta a serwerem. W ten sposób dbają o poufność przekazywania danych. Ponadto wykorzystują odpowiednie zabezpieczenia serwera przed atakami z zewnątrz.

W celu zagwarantowania bezpieczeństwa finansowego banki:

  • umożliwiają ustalenie limitów kwotowych na różne rodzaje transakcji;

  • pozwalają aktywować funkcję wysyłania powiadomień o każdej wykonanej operacji;

  • wprowadzają mobilną autoryzację zamiast kodów SMS;

  • wymagają unikalnych, trudnych do złamania i skomplikowanych haseł.

Nawet najlepsze konta firmowe czy osobiste nie spełnią swojej roli, jeśli ulokowane na nich środki nie będą bezpieczne. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji zadbaj o sprawdzenie rodzaju zabezpieczeń stosowanych przez bank. Pamiętaj też o tym, aby zachować ostrożność we własnym zakresie, np. nie korzystać z otwartych sieci Wi-Fi do logowania na konto.  

Krok 5. Wybierz i otwórz konto bankowe

Po przejściu wszystkich wcześniejszych etapów możesz świadomie podjąć decyzję o wyborze konta osobistego. Później musisz jedynie otworzyć rachunek, co zrobisz w placówce banku lub online i bez wychodzenia z domu. Drugi wariant jest znacznie wygodniejszy. Aby założyć konto przez Internet, musisz wypełnić odpowiedni formularz i potwierdzić swoją tożsamość. Całość zajmie Ci maksymalnie kilkanaście minut i pozwoli cieszyć się idealnym kontem osobistym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz