Jak wybrać stomatologa dziecięcego?

Jak wybrać stomatologa dziecięcego?

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Jeśli dziecko już od najmłodszych lat będzie miało kontakt z profesjonalnym dentystą, w dorosłym życiu bez obaw będzie odwiedzać regularnie stomatologa. Lekarz powinien mieć odpowiednie podejście do najmłodszych. Sprawdź, jak wybrać dobry gabinet przystosowany do leczenia najmłodszych.

Jak pokonać strach przed dentystą?

Trauma związana z bolesnymi zabiegami w dzieciństwie skutkuje problemami w przyszłości. Często w czasie wizyty u dentysty najważniejsze jest nasze pozytywne nastawienie, bo pozwala zapomnieć o bólu. Jeśli już od najmłodszych lat będziemy wrogo nastawieni do wizyt stomatologicznych, możemy mieć poważne kłopoty ze zdrowiem. Rozwiązaniem jest wybór dobrego gabinetu stomatologicznego.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty – jak wybrać gabinet?

Po pierwsze stomatolog dla dzieci powinien mieć odpowiednie podejście i oferować wizyty adaptacyjne, w czasie których maluch może dobrze poznać lekarza i oswoić się z gabinetem. W czasie pierwszego spotkania dentysta wyjaśni wątpliwości dziecka i wytłumaczy, jakie zabiegi może wykonać. Ostatnio coraz częściej przedszkola organizują tego typu zajęcia dla swoich podopiecznych. Wizyta adaptacyjna w gabinecie jest często bezpłatna lub kosztuje tyle, ile zwykła konsultacja. Wtedy może być to okazja do przeprowadzenia prostych zabiegów profilaktycznych, np. lakowania zębów.

Przed wizytą dziecka warto wybrać się do gabinetu i sprawdzić, czy lekarz oferuje innowacyjne metody i korzysta z nowoczesnego sprzętu. Wiele gabinetów zapewnia specjalnie wydzielone pomieszczenia – kolorowe ściany gabinetu wpływają na ocieplenie atmosfery, a w oczekiwaniu na wizytę dziecko może pobawić się lub rysować w specjalnym kąciku zabaw. Warto zapytać o możliwość wyświetlenia bajki w trakcie wizyty stomatologicznej. Ulubieni bohaterowie kreskówek odwracają uwagę od nieprzyjemnego zabiegu.

Próchnica zębów mlecznych – jak zmniejszyć ból?

Rodzice muszą być świadomi, że zbyt wczesna utrata mleczaków grozi pojawieniem się poważnych wad zgryzu. Jeśli więc doszło już do rozwoju próchnicy i wypełnienie zęba mlecznego jest nieuniknione, zapytajmy, czy stomatolog oferuje gaz rozweselający, który działa uspokajająco. Tego typu znieczulenie jest bezpieczne dla dziecka i jednocześnie skuteczne. Znieczulenie podtlenkiem azotu pozwala na stały kontakt z pacjentem, a efekt odprężenia mija po chwili od zakończenia zabiegu i dziecko znów jest w pełni skoncentrowane.

Innym sposobem na zminimalizowanie nieprzyjemnych doznać są smakowe żele znieczulające. Do dziecka należy decyzja, czy woli smak truskawkowy, winogronowy czy bananowy. Zachętą do leczenia są też kolorowe plomby. Sprawdźmy, czy wybrany gabinet oferuje tego typu udogodnienia dla dzieci. Najmłodsi mogą samodzielnie wybrać barwę wypełnienia. Wtedy zabieg nie jest już tylko przykrym obowiązkiem, a staje się zabawą.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz