Materiał Partnera

Jak wybrać rower dla dziecka?

Jak wybrać rower dla dziecka?

 Rowery w dzisiejszych czasach przeżywają istny renesans – z samochodu na siodełko przesiada się coraz więcej osób, doceniających korzyści płynące z jazdy na rowerze. Niezmienne rower cieszy się również dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży, dla których stanowi przede wszystkim świetną rozrywkę. Zanim udamy się jednak do sklepu i kupimy jednoślad dla naszej pociechy, warto dowiedzieć się, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Wybór nie jest wcale tak prosty, jak mogłoby się wydawać.

Wysokość ramy

- W pierwszej kolejności bierzemy pod lupę rozmiar ramy roweru – mówi specjalista z salonu rowerowego Rowmot - Wyrażany jest on w calach i odpowiada długości odcinka między końcem rury podsiodłowej a środkiem osi suportu, czyli miejsca, w którym montuje się zębatki układu napędowego oraz pedały. Producenci rowerów posiadają ogólne wewnętrzne wytyczne dotyczącego tego, jaki rozmiar jest odpowiedni dla dziecka w danym wieku lub o danym wzroście – i tak na przykład dla dziecka od 5 do 8 lat o wzroście od 110 do 120 cm najodpowiedniejszy będzie rower o rozmiarze ramy od 11 do 13 cali

Warto pamiętać, że poszczególni producenci mogą mieć własne metody pomiarów, dlatego zaleca się, żeby przymierzać rower wraz z dzieckiem – w przeciwnym wypadku istnieje ryzyko, że wybierzemy mu model zbyt mały lub zbyt duży.

Jak sprawdzamy rozmiar ramy?

Wysokość ramy powinno sprawdzić się przy maksymalnie opuszczonym siodełku. Siedzące na nim dziecko powinno być w stanie przy wyprostowanych nogach dotknąć ziemi obiema stopami. Jeśli do utrzymania się w miejscu musi stawać na palach, rama jest zbyt wysoka, jeśli zaś ugina kolana – zbyt niska.

Rodzaj roweru

Kolejną kwestią jest rodzaj roweru. Obecnie dzieciom w wieku od 2 do 4 lat, które dopiero uczą się jazdy, proponuje się tzw. rowery biegowe, znane również jak laufrady. Pozbawione są one układu napędowego, dziecko odpycha się przy użyciu nóg – takie rozwiązanie ma na celu nauczenie go utrzymywania równowagi oraz kontrolowania kierunku jazdy. Niekiedy rowerki biegowe wyposażone są w ręczny hamulec w celu przyzwyczajenia dziecka do korzystania z niego. Jeśli nasza pociecha zaczyna naukę w późniejszym okresie, rower biegowy może okazać się dla niego nieodpowiedni – wtedy możemy kupić mu zwykły rowerek dziecięcy z typowym układem napędowym i wyposażony w boczne kółka.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz