Materiał Partnera

Jak wybrać przedszkole dla dziecka?

Jak wybrać przedszkole dla dziecka?

Posyłanie dziecka do przedszkola nie jest obowiązkiem, warto jednak rozważyć tę możliwość – jest ono bowiem bardzo ważnym etapem w rozwoju dziecka. To tutaj nasza pociecha poznaje rzeczy, które będą stanowić podstawę do jej dalszej nauki w szkole podstawowej, rozwija ciekawość świata, uczy się samodzielności, a także wchodzenia w relacje z rówieśnikami. Zanim jednak wyślemy dziecko do przedszkola, musimy wybrać którąś z wielu placówek państwowych lub prywatnych tego typu. Dla sporej grupy rodziców okazuje się to być dużym problemem, konieczne bowiem jest wzięcie pod uwagę wielu czynników.

Lokalizacja

Dla większości rodziców to położenie przedszkola jest priorytetem, czemu w sumie trudno się dziwić. Idealne przedszkole dla dziecka mieści się blisko domu lub miejsca pracy, dzięki czemu nie ma problemu z przywiezieniem i odbiorem pociechy. Ponadto warto zwrócić uwagę na najbliższe otoczenie placówki. Dużym plusem jest, jeśli przedszkole znajduje się w zacisznej okolicy, w pobliżu parku lub lasu, z dala od dużego ruchu ulicznego.

Bezpieczeństwo

Przed posłaniem dziecka do przedszkola, powinniśmy dokładnie sprawdzić placówkę pod kątem bezpieczeństwa. Zwróćmy uwagę między innymi na jakość wykonania urządzeń na placu zabaw, wyposażenie toalet oraz zabezpieczeń w drzwiach wejściowych.

Wielkość grup

Grupy dzieci w przedszkolach powinny być raczej małe – dzięki temu maluchy szybciej zżyją się ze sobą, zaś opiekunowie będą mogli poświęcić każdemu z nich dostateczną ilość uwagi. Maksymalna wielkość grup powinna nie powinna przekraczać 20 osób, z tym że na każde 10 dzieci powinien przypadać jeden opiekun. Warto również dowiedzieć, czy grupy składają się z dzieci w tym samym wieku i czy opiekunowie pozostają z daną grupą przez cały okres przedszkolny, czy może zmieniają się co roku.

Indywidualne potrzeby dzieci

Do każdego dziecka należy podejść indywidualnie, jednak niektóre z nich mają szczególne potrzeby. Powinniśmy sprawdzić, czy personel przedszkolny posiada kwalifikacje do zajmowania się dziećmi wymagającymi szczególnie troskliwej opieki.

Jedzenie

Posiłki w przedszkolach to standard, warto jednak sprawdzić przykładowy jadłospis oferowany przez przedszkole - powinien on uwzględniać wszystkie potrzeby żywieniowe maluchów. Jeśli nasze dziecko cierpi na alergię lub z innych powodów nie może spożywać danych produktów, powinniśmy dowiedzieć się, czy istnieje możliwość stworzenia dla niego specjalnego menu.

Program edukacyjny

Poza zwykłymi przedszkolami, w których dzieci uczą się podstaw programowych zatwierdzonych przez Ministerstwo Edukacji, mamy do wyboru przedszkola profilowane, np. językowe, artystyczne (takie jak Przedszkole Promyk na warszawskim Okęciu) lub sportowe. Koniecznie powinniśmy sprawdzić, czym nasza pociecha będzie się zajmować – będzie to miało duże znaczenie dla jego późniejszego rozwoju

Opinie innych rodziców

Nie ma lepszego sposoby weryfikacji oferty przedszkola, niż zasięgnięcia opinii innych rodziców. Warto poruszyć ten temat podczas rozmowy ze znajomymi lub w ostateczności poszukać informacji w internecie – w drugim przypadku powinniśmy jednak z dystansem podchodzić do opinii, gdyż nie możemy mieć pewności kto jest autorem tekstów zamieszczanych w sieci.

Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz