Artykuł sponsorowany

Jak wybrać opony zimowe

Jak wybrać opony zimowe

Zmienne warunki pogodowe powodują, że wszyscy posiadacze samochodów muszą liczyć się z regularną zmianą opon z letnich na zimowe i odwrotnie. Ma to bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo, ponieważ każdy z tych rodzajów opon jest przystosowany tylko do określonych warunków pogodowych. Co więc musimy wiedzieć przed wyborem opon zimowych?

Co wyróżnia opony zimowe?

 Opony zimowe posiadają specjalny bieżnik z dużą ilością wąskich nacięć zwanych lamelami, które pomagają przebijać się przez duże warstwy śniegu i błota, a przy tym zachowują dobrą przyczepność na zlodowaciałych drogach. Są one zbudowane ze specjalnej mieszanki zawierającej między innymi silikon i krzemionkę, która zachowuje swoją elastyczność w temperaturach poniżej 5 stopni Celsjusza.

 Oznaczenia opon zimowych

  • Oznaczenie 3PMSF - Symbolem, który obowiązuje w krajach Unii Europejskiej oraz innych rejonach świata jest płatek śniegu wpisany w górę posiadającą trzy szczyty, czyli 3PMSF. Jest to swego rodzaju certyfikat który mówi, że opona spełnia wszelkie wymogi stawiane oponom w warunkach zimowych.

  • Oznaczenie M+S - Drugim oznaczeniem opon zimowych jest M+S oznaczające oponę błotno-śniegową, jednakże to oznaczenie jest tylko zapewnieniem producenta, że opona nadaje się do warunków zimowych i nie jest to poparte żadnym certyfikatem.

Rodzaje opon zimowych

Opony zimowe ze względu na warunki w jakich są stosowane także dzielą się na różne kategorie, a są to:

  • Opony nordyckie - Jest to rodzaj opon zimowych przeznaczony dla krajów, gdzie panują bardzo ciężkie warunki zimowe, czyli na drogach takich jak na przykład Rosja, Kanada czy kraje Skandynawskie, gdzie zalegają bardzo duże ilości śniegu. Są one zaprojektowane w taki sposób, aby radziły sobie na zlodowaciałych i zaśnieżonych trasach bez konieczności montażu łańcuchów śniegowych na opony.

  • ·Opony alpejskie - Najczęściej stosowany rodzaj opon w krajach, gdzie mamy do czynienia z umiarkowaną strefą warunków pogodowych, takich jak Polska. Zaprojektowane są w taki sposób, aby jak najlepiej radziły sobie nie tylko na śliskich nawierzchniach ale i przy niskich temperaturach, a także skutecznie odprowadzały błoto, które pozostawiane jest na ulicach po zastosowaniu soli lub środków chemicznych do rozpuszczenia zalegającego na nich lodu czy śniegu. Przy okazji rodzajów opon warto również wspomnieć o tym, że na rynku istnieją także opony zimowe dedykowane osobom posiadającym samochody, które mają dużą moc silnika i pokonują trasy z dużymi prędkościami. Dostępne one są również w firmie Serwis Opon Krzysztof Rawinis.

Indeksy prędkości i nośności

Jest to bardzo ważna sprawa przy wyborze opon zimowych, ponieważ muszą być one zgodne z zaleceniami producenta samochodu w związku z czym, decydując się na wymianę opon, musimy sięgnąć po instrukcję naszego pojazdu i sprawdzić jakie indeksy dopuszcza producent.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz