Materiał Partnera

Jak wybrać odpowiednie buty sportowe?

Jak wybrać odpowiednie buty sportowe?

Według danych TNS Polska, w naszym kraju sport uprawia nieco ponad 40 proc. społeczeństwa. Najczęściej deklarujemy jazdę na rowerze, bieganie, granie w piłkę nożną czy trening siłowy. Są to dyscypliny wykonywane z reguły na świeżym powietrzu, przez co wymagają odpowiedniego przygotowania, w tym skorzystania z właściwego stroju sportowego. Jednym z jego głównych elementów jest obuwie sportowe. Jak je wybrać, aby spełniało swoje funkcje?

Inwestycja

Buty sportowe to dla profesjonalnych sportowców jeden z kluczowych elementów stroju i oczywiście nie chodzi tu o wygląd czy logo producenta, a o czystą funkcjonalność. Ich celem jest bowiem przede wszystkim ochrona stopy w trakcie wykonywania aktywności fizycznej i ograniczenie urazów, do których mogłoby dojść w przypadku nieodpowiednio wyprofilowanych produktów. Dlatego też ulokowanie pieniędzy w artykuł dobrej jakości jest w stu procentach uzasadnioną inwestycją w nasze zdrowie oraz dobre samopoczucie. Ma to miejsce szczególnie w przypadku amatorów, których ciało zazwyczaj nie jest przyzwyczajone do dużych przeciążeń i może zdecydowanie gorzej zareagować na potencjalne upadki, poślizgnięcia i skręcenia, spowodowane nieprawidłowo dobranym obuwiem. 

Specjalizacja

Nie bez kozery w sklepach sportowych mamy szeroki wybór butów sportowych, od tych przeznaczonych do jazdy na rowerze, po buty do biegania, fitnessu czy jogi. Powodem jest to, że każda z tych dyscyplin rządzi się swoimi prawami. Obuwie do biegania będzie bowiem potrzebowało nieco innych właściwości, aniżeli przeznaczone do fitnessu. Pierwsze z nich wymagać będzie nieco twardszej podeszwy, zaś drugie będzie musiało charakteryzować się dużą lekkością i stabilnością.  Jeśli nie wiemy, jak dokonać wyboru i czym się kierować, należy skorzystać z pomocy wykwalifikowanych sprzedawców w profesjonalnych sklepach sportowych, gdzie załoga zaproponuje nam gamę najlepszych produktów, dedykowanych naszym unikalnym potrzebom i wymaganiom.

Stabilizacja

W przypadku obuwia sportowego powinniśmy mieć pewność, że nasza stopa jest w nim dobrze osadzona i stabilna, co uchroni nas przed potencjalnymi urazami, jakie często czyhają na sportowców amatorów. Nie możemy odczuwać ani zbyt luźnej przestrzeni, ani ucisku. Aby to sprawdzić można przykucnąć i ocenić, czy nacisk na stopę jest odpowiednio zbalansowany. Jeśli odczuwamy ból największego palca z pewnością rozmiar został źle dopasowany. Podobnie, gdy możemy włożyć palec w tył buta. Wpływ na stabilność ma także materiał z jakich produkt został wykonany. Powinien on być miękki i elastyczny, jednak odpowiednio trzymający, szczególnie w bocznych sekcjach.

Lekkość

Często nawet sportowo wyglądające buty mogą zupełnie nie spełniać swej funkcji ze względu na ich sporą masę własną. Zanim więc znajdą się one na naszych stopach powinniśmy sprawdzić, czy są odpowiednio lekkie. Ciężkie obuwie będzie dodatkowo obciążać nasze stopy, szczególnie w przypadku dyscyplin wymagających dużej zwinności oraz nagłych zmian ruchu, takich jak tenis ziemny. To także powód dla którego powinniśmy korzystać z wyspecjalizowanych sklepów sportowych takich jak Sprint w Łańcucie, gdzie znajdziemy produkty wyselekcjonowane, dedykowane stricte do konkretnych dziedzin aktywności fizycznej.

Wygoda

Uprawianie sportu ma nam sprawiać przede wszystkim przyjemność oraz poprawiać humor, dlatego z pewnością nie warto spędzać tego czasu w niewygodnych i opinających strojach oraz niekomfortowych butach. W przypadku tych ostatnich wygoda ma kluczowe znaczenie, bowiem obciskające obuwie mogą finalnie doprowadzić do powstawania bolesnych pęcherzy i odcisków, które zniechęcą nas do jakiejkolwiek aktywności w przyszłości.

Obuwie sportowe pełnią ważną funkcję, dlatego w ich przypadku nie warto skupiać się tylko na estetyce, ale przede wszystkim na ich unikalnych wartościach funkcjonalnych, dzięki którym ochronią nas one przed kontuzjami.

Opracowanie:
Łańcut, Piłsudskiego 24
tel. 17 225 56 27
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz