Materiał Partnera

Jak wybrać odpowiednie buty ochronne?

Jak wybrać odpowiednie buty ochronne?

Nie ulega wątpliwości, że obuwie ochronne to jeden z najbardziej podstawowych elementów ubrania roboczego. To właśnie nasze stopy narażone są w trakcie pracy na rozliczne urazy. To na nich stawiamy także kroki przemierzając zakład, w którym wykonujemy swoje obowiązki pracownicze. Ważne jest zatem, aby buty nie tylko dobrze chroniły naszą stopę, ale także zapewniały odpowiednią przyczepność, byśmy nigdy nie stracili równowagi. Jak wybrać buty ochronne spełniające te wymagania?

Typy obuwia ochronnego

Przy wyborze obuwia ochronnego dopasowanego do wymogów danego stanowiska pracy musimy wziąć pod uwagę jego charakter. Do wyboru mamy różne rodzaje obuwie ochronnego. W sklepach wyspecjalizowanych w sprzedaży artykułów BHP – takich jak ten prowadzony przez firmę należącą do Andrzeja Alberskiego – możemy najczęściej zakupić trzewiki, buty do kolan oraz półbuty. Różnią się one przede wszystkim obszarem, jaki są w stanie ochronić. Półbuty sięgają zaledwie do kostki i mogą być stosowane na przykład na zapleczach restauracji. Trzewiki sięgają lekko za kostkę i ochraniają już znacznie większą część nogi pracownika, który nie musi obawiać się o to, że dojdzie do kontaktu niebezpiecznych substancji z jego skórą. Buty sięgające niemal do kolan to już silnie wyspecjalizowane elementy ochronne przeznaczone dla pracowników wykonujących swoje obowiązki w niebezpiecznych warunkach.

Oznaczenia obuwia ochronnego

Po wybraniu typu obuwia możemy przystąpić do dalszego zawężania grupy produktów, na które możemy się zdecydować. Wiedząc już, czy chcemy zakupić trzewiki, półbuty czy też buty do kolan, możemy sprawdzić ich oznaczenia. Jednym z nich jest litera S oznaczająca obuwie bezpieczne. Wytrzymuje ono energię uderzenia wynoszącą maksymalnie 200 J i ściskanie o sile przynajmniej 15 KN. Wartości te mogą nam jednak niewiele powiedzieć. Musimy zatem wiedzieć ,że obuwie bezpieczne jest najbardziej odpornych z omawianych w niniejszym artykule rodzajów butów. W dalszej kolejności mamy do czynienia z butami ochronnymi, oznaczonymi literą P. Posiadają podnoski i wytrzymują kolejno uderzenia z energią do 100 J oraz nacisk o sile co najmniej 100 KN. Ostatni rodzaj obuwia oznaczany jest literą O i nazywany jest obuwiem zawodowym. Spełnia ono wszystkie wymagania stawiane przed obuwiem ochronnym (oznaczenie P), ale nie posiada podnosków. Powinno się je stosować w miejscach pracy, gdzie ryzyko zmiażdżenia stopy jest nikłe. Poza typem oraz oznaczeniem obuwia ochronnego warto jeszcze zwrócić uwagę na jego budowę oraz materiały, jakie użyto do jego produkcji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz