Materiał Partnera

Jak wybrać odpowiednią wagę platformową?

Jak wybrać odpowiednią wagę platformową?

Waga to urządzenie, które jest nam niezbędne w trakcie pracy, badań lekarskich czy codziennych zakupów. Modeli wag dostępnych na rynku jest naprawdę bardzo wiele, a jednym z nich są przeznaczone głównie dla przemysłu wagi platformowe. Zobaczmy, jak wybrać odpowiedni model wagi platformowej, gdzie można ją stosować oraz jakie mamy możliwości, jeżeli chodzi o ich rodzaje.

Charakterystyka wagi platformowej

Waga platformowa, czy też inaczej nazywana wagą pomostową jest to rodzaj elektronicznego urządzenia, które służy nam do ważenia bardzo ciężkich ładunków w wielu gałęziach przemysłu, halach magazynowych i sklepowych. Wagi platformowe charakteryzuje ogromna wytrzymałość, nośność oraz sposób montażu, ponieważ wagi tego typu na ogół są zabudowywane w gruncie lub posadzce. Dzięki takiemu umiejscowieniu nie musimy transportować towaru ręcznie, tylko możemy wjechać na nią na przykład wózkiem widłowym. Wagi tego rodzaju posiadają również bardzo wiele ciekawych i przydatnych funkcji, a także wyposażenie w postaci różnych typów szalek.

Gdzie stosuje się wagi platformowe?

Wagi platformowe między innymi dzięki bardzo wysokiej dokładności obliczeniowej, jak już wspomnieliśmy, znajdują zastosowanie w różnego rodzaju halach magazynowych, gdzie na ogół ważone są spakowane zbiorczo produkty, których waga jest naprawdę bardzo duża. Inną możliwością zastosowania są sklepy, gdzie również na zapleczu waży się dość ciężkie towary. Branża spożywcza jednak nie jest jedyną, gdzie używa się wag platformowych, ponieważ znajdują one również zastosowanie w przemyśle hutniczym, samochodowym, rolniczym oraz chemicznym. Wysokiej jakości wagi platformowe obowiązkowo powinny posiadać wszelkie certyfikaty bezpieczeństwa.

Rodzaje wag platformowych

Jeżeli chodzi o możliwości wyboru, to mamy tutaj w zasadzie dwa podziały, czyli taki, który dotyczy sposobu wykonania wagi platformowej:

  • Wagi ze stali nierdzewnej - Jest to typ wagi platformowej, która dostosowana jest głównie do przemysłu spożywczego, gdzie na pierwszym miejscu stawia się wszystko, co związane z higieną. Wagi ze stali nierdzewnej cechuje również bardzo wysoka odporność na działanie środków chemicznych oraz zewnętrznych czynników, dzięki czemu możemy ją stosować zarówno w zamkniętych pomieszczeniach jak i na wolnym powietrzu.

  • Wagi malowane proszkowo - Jest to również rodzaj wag platformowych wykonywanych ze stali z tą jednak różnicą, że można je stosować tylko i wyłącznie w zamkniętych pomieszczeniach. Walorem jest tutaj niewątpliwie możliwość pomalowania ich na dowolny kolor.

Drugi zaś podział dotyczy możliwości jej montażu i tutaj wyróżniamy:

  • Wagi zabudowane w posadzce - Są to wagi platformowe, których montaż nie zabierze nam niezbędnego w danej hali miejsca, a umożliwi nam zważenie towaru.

  • Wagi naziemne - Te wagi ustawiane są na powierzchni i umożliwiają załadowanie towaru przez na przykład dźwig, suwnicę lub wciągarkę.

  • Wagi najazdowe - Jest to typ wag, który umożliwiaj wjechanie na jej powierzchnię pojazdem magazynowym z towarem oraz zjechanie z niej od drugiej strony.

Co należy brać pod uwagę przy wyborze wagi platformowej?

Wybierając wagę platformową, powinniśmy kierować się przede wszystkim tym, gdzie zamierzamy stosować takie urządzenie. Jeżeli potrzebujemy jej na wolnym powietrzu, to należy wybrać model malowany proszkowo, jeśli zaś w branży chemicznej to lepiej wybrać ten ze stali nierdzewnej. Drugi czynnik, który należy brać pod uwagę, to oczywiście możliwości nośne danej wagi oraz jej rozmiar. Szeroką gamę elektronicznych wag platformowych znajdziemy w ofercie firmy EWP sp. z.o.o.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz