Artykuł sponsorowany

Jak wybrać odpowiedni lakier do samochodu?

Jak wybrać odpowiedni lakier do samochodu?

Każdy z nas potrzebuje w życiu zmian. Dotyczy się to przede wszystkim gadżetów. Jeśli chodzi głównie o mężczyzn to lubią oni zmieniać swoje samochody lub też ich wygląd. Jednym z nieodłącznych elementów związanych ze zmianami w samochodzie jest ich kolor. Istnieje wiele przedsiębiorstw, które specjalizują się w sprzedaży takich specyfików. Przed dokonaniem zmiany koloru swojego auta warto zasięgnąć porady w takim sklepie, jakiego rodzaju warto użyć do danego samochodu.

Jakie są lakiery samochodowe?

Tak jak kobiety używają różnych rodzajów lakierów do paznokci, tak mężczyźni korzystają z różnych typów lakierów samochodowych. Na rynku oferowanych jest wiele rodzajów lakierów samochodowych, każdy z nich ma inną charakterystykę oraz przeznaczenie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest poradzenie się specjalisty, który zna się na lakierach samochodowych, jak również warto sprawdzić wcześniej ofertę, jaką posiada dany sklep z lakierami samochodowymi. Zatem przed dokonaniu zakupu warto dowiedzieć się więcej, aby potem uniknąć kłopotów, w przypadku, gdy nie spodoba nam się efekt końcowy.

Najszerszym podziałem lakierów to:

  • lakiery niemetaliczne (akryle)– inaczej nazywane monokolorami, zazwyczaj używa się ich do samochodów w wersjach podstawowych, są bardzo twarde,
  • lakiery matowe – zyskują coraz większą popularność, szczególnie wśród właścicieli aut sportowych.
  • lakiery metaliczne – mają połyskujący efekt,  zabezpieczone powłoką bezbarwną są twarde,  identycznie jak lakiery niemetaliczne,
  • lakiery perłowe – ich połyskliwość jest bardzo wysoka, zabezpieczone  lakierem bezbarwnym  nie są podatne na uszkodzenia.

Znaleźć można również inne, mniej powszechne, lakiery samochodowe. Do nich zaliczymy kameleon, lakier z efektem rdzy i neon.

Skład lakierów samochodowych

Najbardziej popularnymi lakierami samochodowymi są lakiery akrylowe i bazowe. Jednak zaostrzenie przepisów dotyczących ochrony środowiska wpłynęły na popularyzację lakierów wodnych.  Lakier akrylowy jest dwukomponentowy. Podczas malowania nakłada się jedną warstwę i utwardza się go chemicznie. Stosowany jest do tworzenia powierzchni matowych. Lakier bazowy różni się tym, że jest jednokomponentowy i do jego użycia wymagany jest rozcieńczalnik. Aby go nałożyć trzeba go połączyć z warstwą lakieru bezbarwnego. Tak samo jest w przypadku lakieru wodnego. Jednak w tym przypadku czas schnięcia jest wydłużony. Zarówno lakier wodny, jak i bazowy wykorzystywany jest w sposób matowy i z połyskiem.

Jak dowiedzieliśmy się od specjalisty w tej branży z firmy Lakiery samochodowe Krzysztof Błasiak, konsultacja z lakiernikiem jest niezbędna przy całkowitej zmianie koloru samochodu, lub w przypadku malowania całego wybranego elementu karoserii. Jeśli chcemy dokonać małej zmiany lakierniczej, np. zamalowanie rysy itp., wówczas wystarczy spojrzeć a tabliczkę zamontowaną w samochodzie i kupić lakier sugerowany przez producenta.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz