Materiał Partnera

Jak wybrać najlepsze rolety okienne wewnętrzne?

Jak wybrać najlepsze rolety okienne wewnętrzne?

Różne rodzaje rolet okiennych stanowią coraz chętniej stosowane rozwiązanie w naszych domach i mieszkaniach, często zastępujące firany oraz zasłony. Ich nowoczesna forma oraz praktyczność sprawiają, że możemy cieszyć się szerokimi opcjami wyboru. Zanim jednak podejmiemy ostateczne decyzje co do zakupu, warto zastanowić się, jakie są wady oraz zalety ich poszczególnych typów.

Zasłony panelowe

Zasłonom panelowym najbliżej do tradycyjnych zasłon, dają jednak o wiele więcej możliwości zaciemniania pomieszczenia, zapewniając przy tym zachowanie nowoczesnego designu wnętrza. Opierają się na szynach zamontowanych za pomocą uchwytów ściennych lub sufitowych, do których montuje się różnej szerokości pasy. Najczęściej mają one od 30 do 120 cm i sprawdzają się nie tylko jako delikatne zaciemnienie okien i powierzchni oszklonych, ale również jako przegroda oddzielająca od siebie pomieszczenia. W przypadku łączenia różnych kolorów, niewielkim kosztem można uzyskać niezwykle ekstrawaganckie mozaiki, które będą stanowić znakomity punkt przyciągający uwagę gości.

Plisy okienne

Wymieniane są jako niezwykle funkcjonalne formy zaciemnienia przestrzeni, oferujące przy tym łatwość montażu. Plisy okienne nie wymagają bowiem pomocy specjalistów, a samo umocowanie może być bezinwazyjne i nienaruszające struktury witryny. Dają również możliwość zamontowania przy oknach o różnych kształtach i rozmiarach. Profesjonalne firmy takie jak Okna Pvc Krzysztof Grzelak, oferują szeroką paletę tego typu produktów, gdzie klient może wybierać różne stopnie przepuszczalności światła, a także różne typy samych plis. Nie muszą to być artykuły znacząco odbiegające cenowo od innych rozwiązań, warto jednak korzystać z plis okiennych uznanych producentów, aby mieć pewność co do ich jakości oraz trwałości.

Maty okienne

Ten typ produktu sprawdzi się szczególnie w przypadku właścicieli chętnie korzystających
z naturalnych i przyjaznych środowisku materiałów. Wykonywane są najczęściej z drewna oraz bambusa, a rzadki sposób łączenia elementów tworzywa sprawia, że osłonięta przestrzeń uzyskuje specyficzny i przyjazny domownikom klimat. Ich naturalna struktura nie oznacza jednak braku dostępnych opcji co do barwy i faktury. Twórcy oferują różne opcje kolorystyczne, choć najczęściej utrzymane są one w ziemistych i spokojnych odcieniach.

Żaluzje poziome drewniane

Żaluzje poziome drewniane są nowoczesnym rozwiązaniem o tradycyjnym charakterze, stanowiącym unikalną ozdobę wnętrza i dopełnienie jego charakteru. Sprawdzają się wówczas, gdy chcemy uzyskać praktycznie stuprocentową ochronę przed światłem słonecznym, dlatego znakomicie dopełnią pomieszczenia skierowane na stronę południową. Najczęściej są montowane na skrzydłach okiennych, można również przyczepiać je do sufitu, jednak ich montaż wymaga nieco więcej wysiłku i często oznacza konieczność wsparcia ze strony wykwalifikowanych specjalistów. W przypadku wysokiej jakości wykonania mogą stanowić nieco droższe rozwiązanie. Mocniej przywiera do nich także kurz, przez co wymagają częstszego czyszczenia.

Żaluzje poziome aluminiowe

Ich zdecydowaną zaletą jest praktycznie nieograniczona paleta kolorystyczna oferowana przez producentów, a także łatwość montażu i trwałość takiego rozwiązania. Podobnie jak żaluzje poziome drewniane, zapewniają one maksymalną ochronę przed słońcem, a dzięki specjalnemu mechanizmowi umożliwiają manipulację światłem, które chcielibyśmy uzyskać we wnętrzu. Jest to opcja popularna, dlatego też niezwykle atrakcyjne cenowo.

Rolety impresja

W ich skład wchodzi górna, łatwa w montażu aluminiowa kaseta. To rozwiązanie umożliwia też dozowanie ilości światła wpuszczanego do wnętrza, co możemy uzyskać bez podnoszenia samej rolety. Rolety impresja są niezwykle oryginalne i dają spore możliwości wyboru kolorystycznego, choć klienci najczęściej sięgają po rolety w odcieniach bieli, czerni i szarości, które dopełniają typowe, klasyczne wnętrza bądź o te o charakterystyce skandynawskiej.

Rolety tkaninowe

Jak wskazuje sama nazwa, są one wykonane z materiału, co zapewnia nam ogromne możliwości pod względem kolorystycznym, a także w obszarze wzornictwa. Najlepsze rolety tkaninowe dają liczne możliwości montażowe. Mogą być umiejscowione na samym oknie, jak i przytwierdzane do ściany lub sufitu. Mają zdecydowaną przewagę nad żaluzjami ze względu na większą odporność na zakurzenia. Ze względu na ich popularność niezwykle łatwo znaleźć także opcje atrakcyjne cenowo. Ich wadą może być fakt, że mamy mniejszy komfort manipulowania ilością światła wpuszczanego do wnętrza.

Jak widać lista wariantów jest niezwykle szeroka i wybór w dużej mierze zależy od naszych preferencji co do ostatecznego wyglądu wnętrza, jak i możliwości finansowych. Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie rozwiązanie mogłoby być dla nas najlepsze, warto skorzystać z pomocy specjalistycznych firm oferujących takie produkty.   

Opracowanie:
Goświnowice, Nyska 8
tel. 77 435 62 79
Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz