Jak wybrać najlepsze prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Jak wybrać najlepsze prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Zdrowie jest bardzo ważne, dlatego należy je chronić. Ubezpieczenie zdrowotne zapewni ci łatwy dostęp do wizyt u lekarza i sprawi, że będziesz mogła spać spokojnie. Prywatny pakiet medyczny jest coraz popularniejszym sposobem na dostanie się do lekarza bez kolejek. Zawiera też specjalistyczne usługi medyczne jak stomatologia, rehabilitacja i opieka szpitalna. Sprawdź, jak wybrać najlepszy pakiet i na co zwrócić szczególną uwagę.

Co to jest ubezpieczenie prywatne?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest płatną polisą kupowaną dobrowolnie. Najczęściej jest ono oferowane w formie grupowej np. przez pracodawców, którzy mają zawartą umowę z ubezpieczycielem. W takiej sytuacji warunki świadczenia usług są określone w umowie pracodawcy z ubezpieczycielem i nie ma możliwości ich zmiany.

Indywidualne ubezpieczenie zdrowotne może wykupić każdy, kto jest w stanie regularnie opłacać składki. Jeśli chcesz się ubezpieczyć, możesz wybrać:

  • abonament w prywatnym centrum medycznym, który możesz wykupić bezpośrednio w konkretnej placówce
  • ubezpieczenie zdrowotne w firmie ubezpieczeniowej, które zapewnia możliwość skorzystania z sieci placówek nawet w miejscach, gdy nie ma danej przychodni
  • ubezpieczenie assistance oferowane razem z kontem bankowym, obejmuje ono ograniczoną ilość wizyt lekarskich i podstawowe, limitowane świadczenia

 Jak wybrać najlepszą polisę?

Sprawdź, jakie usługi obejmuje ubezpieczenie

Lista lekarzy i placówek medycznych jest jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze ubezpieczenia. Im bardziej rozbudowana polisa zdrowotna, tym większa dostępność specjalistów. Jeśli masz małe dziecko, powinieneś dowiedzieć się, czy świadczenia gwarantują wizyty u pediatry, alergologa i wizyty domowe. Jesteś sportowcem? Sprawdź, czy polisa uwzględnia dostęp do ortopedy, lekarza sportowego i rehabilitacji. Osoby w starszym wieku będą potrzebować ubezpieczenia, które obejmuje leczenie kardiologiczne i nowotworowe.

Zwróć uwagę na liczbę dostępnych placówek medycznych

Pamiętaj, że powinny być one dostępne również poza twoim miejscem zamieszkania. Jeśli często podróżujesz w czasie wakacji, możesz wykupić ubezpieczenie zdrowotne za granicą. Sprawdź również, jak wygląda refundacja kosztów za leczenie w obiektach spoza sieci i w których placówkach w kraju można korzystać z opieki lekarskiej bezgotówkowo.

Sprawdź ograniczenia i karencje

Karencja to czas, który musi upłynąć, by pacjent zyskał dostęp do określonego świadczenia. Zwykle stosuje się ją w przypadku niektórych zabiegów i badań, np. w przypadku ciąży lub rehabilitacji. Pakiety mają również ograniczenia wiekowe – zazwyczaj jest to 65-75 lat. Możesz się spotkać także z tzw. wizytami sanacyjnymi. Wówczas konieczna będzie wizyta u lekarza, który wyleczy dolegliwości, zanim będziesz mógł skorzystać z usług bezpłatnie. Zwróć również uwagę na limity badań. Zwykle są one stosowane w przypadku bardzo specjalistycznych usług.

Zwróć uwagę na cenę pakietu

Ważne, by składka na ubezpieczenie zdrowotne była odpowiednia do tego, co oferuje ubezpieczenie. Sprawdź także, czy wysokość abonamentu nie ulega zmianie w zależności od tego, jak często korzystasz z usług. Najtańsze pakiety, za które zapłacisz kilkaset złotych rocznie, oferują dostęp do internisty i podstawowych usług. Im wyższy koszt abonamentu, tym większa dostępność do lekarzy specjalistów i placówek medycznych, także za granicą. Cena polisy zależy również od wieku i płci, dlatego więcej zapłacą osoby starsze i kobiety w wieku rozrodczym. Możesz skorzystać również z ubezpieczenia rodzinnego – jego cena wynosi od 250 do 700 zł miesięcznie.

Jakie zalety ma prywatne ubezpieczenie?

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne ma wiele plusów. Są to między innymi:

  • możliwość skorzystania z usługi w dowolnej chwili
  • duży wybór lekarzy specjalistów oraz placówek medycznych
  • szybki dostęp do badań diagnostycznych
  • różnorodność wyboru zakresu pakietu
  • możliwość wizyt lekarskich bez skierowania
  • możliwość ubezpieczenia się w miejscu pracy

Jeśli szukasz szybkiego dostępu do lekarzy, dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne jest dobrym rozwiązaniem. Możesz je również połączyć z ubezpieczeniem oferowanym przez NFZ oraz ubezpieczyć swoich bliskich. Ubezpieczenie zdrowotne członka rodziny oferuje każde towarzystwo ubezpieczeniowe. Dzięki niemu będziesz pewien, że w przypadku nagłych sytuacji na pewno uzyskasz pomoc.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży