Materiał Partnera

Jak wybrać najlepszą szkołę nauki jazdy?

Jak wybrać najlepszą szkołę nauki jazdy?

Każdy kierowca przed przystąpieniem do państwowego egzaminu na prawo jazdy powinien ukończyć kurs jazdy w posiadającej odpowiednie uprawnienia szkole. Na rynku znajdziemy bardzo wiele placówek tego typu – od tego, którą z nich wybierzemy w dużej mierze zależeć będzie nasze przygotowanie do egzaminu oraz do samodzielnego prowadzenia auta.

Wybór szkoły jazdy – na co zwracać uwagę?

Oferta szkół jazdy jest ogromna – placówek tego typu funkcjonuje na polskim rynku ponad pięć tysięcy, w sumie zatrudniają one dziesiątki tysięcy instruktorów. Niestety, im większy wybór zostaje nam przedstawiony, tym większe prawdopodobieństwo, że wybierzemy placówkę, która nie podchodzi do swoich klientów w sposób profesjonalny i nie zapewnia wysokiej jakości kształcenia. Zanim więc zapiszemy się do wybranej szkoły, warto upewnić się co do jakości oferowanych przez nią kursów. W pierwszej kolejności podpytajmy bliskie nam osoby, które w ostatnim czasie już ukończyły kurs i zdały egzamin. Spytajmy je między innymi o:

  • Program nauki – dowiedzmy się, czy szkoła jazdy realizuje program zgodny z przepisami, a więc 30 godzin zajęć teoretycznych i 30 godzin jazdy. Bardzo powszechną praktyką jest łączenie zajęć (instruktor uczy kursanta teorii w czasie jazdy) lub całkowite pomijanie części teoretycznej. Wszystko to ma na celu obniżenie kosztów, jednak jest z punktu widzenia prawa nielegalne.
  • Podejście instruktorów – niedopuszczalne jest, by w czasie jazd instruktor załatwiał swoje prywatne sprawy i wykorzystywał kursanta w charakterze szofera. Z racji tego, że płacimy za każdą godzinę kursu, mamy prawo wymagać pełnego zaangażowania instruktora.
  • Zróżnicowanie lekcji – kurs ma nas przygotować do jazdy w każdym terenie, a nie tylko po trasach, na których przeprowadzany jest egzamin. Instruktorzy powinni zatem dbać o to, by poszczególne lekcje różniły się między sobą i skupiały się na innych aspektach jazdy (np. poruszania się po rondach, wyprzedzania, parkowania etc.)

Czy warto sugerować się ceną kursu?

Powszechnym błędem jest wybieranie tej szkoły, która oferuje najniższą cenę za swoje kursy. Jeśli widzimy, że dana placówka proponuje ceny znacznie odstające od cen konkurencji, powinniśmy mieć się na baczności – prawdopodobnie nie będzie ona w stanie przygotować nas należycie do egzaminu państwowego. Na wszelki wypadek powinniśmy udać się do starostwa i sprawdzić wyniki zdawalności jej uczniów. Warto również sprawdzić, czy szkoła przeprowadza na zakończenie kursu własne egzaminy wewnętrzne oraz czy daje możliwość skorzystania z jazd obserwacyjnych – są to jazdy, które odbywamy jako pasażerowie w czasie zajęć odbywanych przez innego kursanta. Tego typu jazdy są bezpłatne i nie wliczają się w czas zajęć praktycznych.

Warto również zwrócić uwagę na staż danej szkoły na rynku – im dłużej dany ośrodek funkcjonuje, tym większa pewność, że zapewnia profesjonalne szkolenie na najwyższym poziomie. Jedną z najstarszych firm w tej branży jest Szkoła Nauki Jazdy Polskiego Związku Motorowego w Lublinie, działająca już od ponad 60 lat i posiadająca swoje oddziały w Chełmie i Białej Podlaskiej.  

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz