Materiał Partnera

Jak wybrać krzew żywopłotowy?

Jak wybrać krzew żywopłotowy?

Żywopłot to doskonały sposób na jednoczesne odgrodzenie i upiększenie przestrzeni. Jeżeli wybierzemy odpowiedni krzew żywopłotowy, zapewnimy sobie większą prywatność w domu czy ogrodzie, a przy tym będziemy przez wiele kolejnych lat z przyjemnością podziwiać bujną roślinność. Przedstawiamy kilka rad, jak wybrać krzew na żywopłot, który będzie spełniał nasze oczekiwania.

Projektowanie żywopłotu w praktyce

Zanim przystąpimy do wyboru krzewu ozdobnego, powinniśmy zastanowić się, czego oczekujemy od żywopłotu. Po pierwsze: czy wolimy naturalnie wyglądające, swobodnie rozrastające się rośliny, czy może starannie uformowane krzewy? Pamiętajmy, że każdy żywopłot będzie wymagał pielęgnacji, a jego utrzymanie ułatwimy sobie, wybierając zawczasu odpowiedni gatunek rośliny. Krzew żywopłotowy możemy też wybrać, kierując się aspektami estetycznymi, tj. kolorem i kształtem liści. Niektóre charakteryzują się również ozdobnymi owocami czy szyszkami.

Ponieważ żywopłot ma z reguły pełnić funkcję ogrodzenia, wybrana roślina musi charakteryzować się gęstą i zwartą formą oraz obfitym ulistnieniem. W przeciwnym razie nie uda nam się osiągnąć efektu „zielonej ściany”. W Szkółce drzew i krzewów Janusz Szyca znajdą Państwo szeroki wybór krzewów odpowiednich do uformowania żywopłotu. Jesteśmy renomowanym sprzedawcą, a nasze sadzonki są najwyższej jakości. Dzięki temu projektowane z naszym wsparciem ogrody i aranżacje cieszą oko przez długie lata.

Dobór krzewu żywopłotowego

Rośliny należy zawsze dobierać do warunków panujących na naszym terenie. Wiele krzewów żywopłotowych jest odpornych na trudne warunki, jednak zawsze należy wziąć pod uwagę zarówno nasłonecznienie działki, jak i rodzaj gleby. Gdy ten warunek zostanie spełniony, następnie zastanówmy się, czy preferujemy krzewy iglaste, czy liściaste. Te pierwsze szybciej rosną, więc będziemy krócej czekać na efekty. Kolejna decyzja, którą będziemy musieli podjąć, to wybór między odmianami zimozielonymi a sezonowymi.

Wśród roślin na żywopłot dużą popularnością cieszy się ligustr o bardzo atrakcyjnym wyglądzie i niewielkich wymaganiach glebowych. Kolejna godna uwagi odmiana to laurowiśnia. Jest ona rośliną zimozieloną o dużych błyszczących liściach. Do wyboru mamy także wiele odmian berberysu, o liściach zielonych, czerwonych czy złotych. Gatunki krzewów ozdobnych są tak różnorodne, że możliwości aranżacyjne są ogromne. Najlepiej jest skorzystać z porady eksperta, który pomoże wybrać krzew spełniający nasze oczekiwania i mądrze rozplanować żywopłot.

Opracowanie:
Katowice, Kołodzieja
tel. 691 950 169
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz