Jak wybrać klocki dla dziecka?

Jak wybrać klocki dla dziecka?

Rozwój psychomotoryczny dzieci na pewnym etapie pozwala na składanie elementów ze sobą. Już od około 17 miesiąca dziecko potrafi zbudować wieżę z dwóch klocków, a w 3. roku życia – aż z ośmiu! Zabawa klockami jest dla maleństwa ważna, bo istotnie wpływa na jego dalszy rozwój. Dlatego właśnie powinniśmy dawać naszym dzieciom klocki do zabawy. Tylko jakie klocki wybrać?

Co rozwijają klocki?               

Klocki to nie tylko zabawka, którą dziecko umili sobie czas. To również rekwizyt pomagający w ogólnym rozwoju pociechy. Układanie klocków wpływa bowiem, nomen omen, budująco na wiele procesów: dzięki nim dziecko uczy się rozpoznawać kształty i kolory, trenuje koordynację ruchu oko-ręka (sięganie, kładzenie), ćwiczy zręczność i ogólną motorykę ciała (rozwój zdolności chwytnych i precyzja tegoż ruchu), ponadto rozwija myślenie (wyobraźnia przestrzenna, planowanie) oraz poszerza własną kreatywność. Jednocześnie czynności te wzmacniają pewność siebie dzieci i prowadzą do wdrożenia w kolejne, bardziej zaawansowane procesy rozwojowe. Sklepy z zabawkami mają bogatą ofertę klocków. Podpowiadamy, jakie klocki nadają się dla konkretnych grup wiekowych dzieci.

Zabawki dla dzieci: klocki dla najmłodszych

Jakie kupić zabawki dla rocznego dziecka? Na samym początku dziecko potraktuje klocki głównie jako obiekt stymulujący: nauczy się po niego sięgać, będzie obracać w paluszkach, spróbuje ugryźć lub rzucić nim. Dlatego na tym etapie powinniśmy zadbać o klocki duże, bez ostrych krawędzi i wykonane z przyjaznych dziecku, nietoksycznych i atestowanych materiałów. W okresie 12-18 miesięcy najlepiej, żeby były to klocki o gładkiej powierzchni i wykonane z miękkich materiałów, później możemy już wprowadzić klocki drewniane.

Klocki dla dwulatka

Dwulatek jest już stosunkowo rozwiniętym manualnie i motorycznie dzieckiem, będzie się samodzielnie przemieszczać, sięgać i schylać po interesujące go przedmioty, umie je również piętrować i szeregować. Odpowiednie klocki dla dwulatka to dalej klocki drewniane, ale stopniowo możemy też przedstawiać mu klocki plastikowe, na przykład wciskane w piłkę czy domek (pomogą przy nauce dopasowywania kształtów), ale również LEGO, na przykład z serii LEGO Duplo. Wszystkie w dalszym ciągu powinny być wykonane z nietoksycznych, atestowanych i przyjaznych dziecku materiałów. Należy również pamiętać, by zestawy klocków nie zawierały małych i bardzo małych elementów: po pierwsze unikniemy ryzyka połknięcia takiego klocka, po drugie – dziecko nie będzie jeszcze potrafiło się bawić drobnymi przedmiotami, nie jest bowiem tak sprawne manualnie.

Klocki dla trzylatka i starszych dzieci

Trzylatek zdolnością rozumowania, zręcznością i motoryką zdecydowanie przewyższa dwulatka, nie wspominając już w ogóle o niemowlętach. Buduje z klocków stosunkowo zaawansowane konstrukcje, okazuje też przejawy myślenia abstrakcyjnego zastępując nieobecny a potrzebny klocek innym lub tworząc z elementów figury, wyobrażenia zwierząt, pojazdów, maszyn, przedmiotów itp. Dobre klocki dla trzylatka to średniej wielkości klocki plastikowe. Jeśli mają naniesione na ścianki obrazki czy litery, będą mieć dodatkowy walor edukacyjny. Mogą to być klocki producentów krajowych, mogą mniej skomplikowane w układaniu zestawy LEGO, w dalszym ciągu jednak dziecko w tym wieku chętnie będzie się bawić też klockami drewnianymi. Warto jest także poszukać nietypowych zabawek z drewna: z pewnością spodobają się tu zabawki edukacyjne w formie kolejek z torami do samodzielnego składania w różnego kształtu trasy, tory kulkowe i inne. Takimi klockami będą się również chętnie bawić i starsze już dzieci.

Opracowanie:
Igor
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz