Materiał Partnera

Jak wybrać instalację grzewczą do naszego domu?

Jak wybrać instalację grzewczą do naszego domu?

Na to pytanie powinniśmy znaleźć odpowiedź jeszcze przed wykonaniem projektu domu. Instalacje grzewcze posiadają bowiem wiele wariantów i to od nich w dużej mierze zależy całościowy koszt inwestycji w budowę lub remont oraz późniejsze opłaty związane z eksploatacją systemu grzewczego. Poznanie wad i zalet różnych typów instalacji jest kluczowe w jej wyborze, ponieważ sezon grzewczy może trwać nawet pół roku.

Ogrzewanie tradycyjne czy podłogowe?

Wybór między grzejnikami a systemem podłogowym to pierwsza kwestia do rozpatrzenia   przed montażem instalacji grzewczej. Kiedyś ten drugi typ kojarzył się raczej z droższą inwestycją, jednak obecnie coraz więcej osób docenia energooszczędność, a tym samym mniejsze koszty ogrzewania podłogowego. Różnica w kosztach jest szczególnie zauważalna, jeśli instalacja tradycyjna jest zasilana przez takie paliwo jak gaz ziemny, drewno, czy węgiel. Droższy natomiast jest zazwyczaj montaż. Z czego tak naprawdę składa się system podłogowy? Jest to zestaw rur podłączonych do źródła ciepła, umieszczonych w wylewce podłogi. O ogrzewaniu podłogowym powinny pomyśleć osoby cierpiące na alergie. Większa wilgotność powietrza przy tym wariancie ogranicza ilość roztoczy w domu. Dodatkowo brak grzejników nie powoduje unoszenia się pyłków kurzu. Lepszy jest też rozkład temperatury, która jest wyższa przy stopach, a nie przy tułowiu. Dodatkowym plusem jest niewidoczność instalacji, która pozwala na lepsze zagospodarowanie przestrzeni.

Nowoczesny kominek z płaszczem wodnym

Dla wielu może brzmieć nieznajomo, ale ta instalacja grzewcza zdobywa coraz większą popularność. Jak wskazują specjaliści z firmy Prunam Zakład instalacji sanitarnych, grzewczych i gazowych, jego zaletą jest oszczędność miejsca w kotłowni. Dodatkowo zyskujemy element dekoracyjny do naszego salonu. Należy pamiętać, że kominek z płaszczem wodnym nie jest kotłem i powinniśmy zaopatrzyć nasz w dom w to dodatkowe źródło ciepła. Współpraca kominka z kotłem w instalacji c.o. odbywa się dzięki instalacji zaworu trójdrogowego. Najważniejsza w przypadku tego systemu jest kwestia zabezpieczeń, czyli zaworów bezpieczeństwa i systemów schładzających, nie wspominając o prawidłowo wykonanym połączeniu go z instalacją. Kominek z płaszczem wodnym ogrzewa również wodę.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz