Materiał Partnera

Jak wybrać idealne rolety?

Jak wybrać idealne rolety?

Rolety to w gruncie rzeczy synonim prywatności. Odpowiednio dobrane pozwolą nam odgrodzić sąsiadów od naszego życia w domowym zaciszu lub ochronić przed promieniami słonecznymi. W dzisiejszych czasach są wybierane o wiele częściej niż firany oraz zasłony, które powoli stają się przeżytkiem. Nic dziwnego skoro w kwestii funkcjonalności oraz zróżnicowania rolety biją je na głowę. Choć przy tak dużym zróżnicowaniu czasami możemy nie wiedzieć jak dobrać rolety odpowiednie do naszego wnętrza.

Rodzaje rolet wewnętrznych

Roletami wewnętrznymi nazywamy te, które umieszczamy w domu, natomiast te zewnętrzne na zewnątrz (na przykład rolety antywłamaniowe). Chronią one głównie przed słońcem, ale też ciekawskimi oczami sąsiadek oraz rabunkiem. Spełniają również funkcję dekoracyjną. Jest wiele rodzajów rolet wewnętrznych:

  • Rolety zwijane - Chyba najbardziej popularnym typem w tej kategorii są rolety zwijane, lub jak kto woli ekranowe. Mogą być wolnowiszące lub kasetowe. Te drugie różnią się występowaniem prowadnic bocznych, które sprawiają, że są one zdecydowanie bardziej funkcjonalne i po prostu wygodniejsze. Powodem tego jest fakt, iż pozostają w tej samej pozycji. Ich wadą jest znacząca ingerencja w ramę okna podczas montażu.

  • Rolety rzymskie - Są one zdecydowanie coraz mniej popularne. Przy podnoszeniu nie zwijają się w rolkę, lecz składają, gdyż posiadają system fiszbin i sznurów. Wadą tego rodzaju rolet jest zdecydowanie to, że zbierają na swojej powierzchni znaczącą ilość kurzu (choć można je prać).

  • Rolety austriackie - Kolejnym rodzajem rolet są rolety austriackie, które stanowią dość eleganckie rozwiązanie do wytwornych wnętrz i weneckie, wyglądają jak zasłona, lecz możemy je zwinąć niczym teatralną kurtynę.

  • Rolety plisowane natomiast mają formę harmonijki i świetnie sprawdzają się na oknach umieszczonych na poddaszu lub na tych o nietypowym kształcie. Tak jak rolety zwijane mogą posiadać prowadnice boczne lub być wolnowiszące. Ostatnim typem są rolety dzień-noc składające się z dwóch warstw pasów materiału, między którymi są przerwy.

Które rolety wybrać?

Ważne jest aby po pierwsze nie kupować rolet najtańszych. Są one zazwyczaj z szybko niszczącego się, cienkiego materiału. Jednak to nie wszystko, ważnym aspektem jest sam montaż rolet, bez względu czy są one zewnętrzne czy wewnętrzne. Warto jest wybrać firmy specjalizujące się w profesjonalnym ich montażu, które gwarantują długoletnie użytkowanie rolet, jak na przykład firma Radosława Białkowskiego. Jeśli rolety mają nas chronić głównie przed słońcem, dobrym pomysłem mogą okazać się rolety podgumowane oraz w ciemniejszych kolorach, które nie przepuszczają światła nawet o trzydzieści procent bardziej skutecznie niż te w jasnych kolorach.

Opracowanie:
Siadło Dolne 18
tel. 573 214 194
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz