Materiał Partnera

Jak wybrać i zaplanować oświetlenie do kuchni?

Jak wybrać i zaplanować oświetlenie do kuchni?

Prawidłowe rozplanowanie oświetlenia to jedno z najtrudniejszych zadań przy urządzaniu mieszkania lub domu. Jest to jednocześnie niezwykle ważne, szczególnie w takim pomieszczeniu, jakim jest kuchnia. Niewystarczające lub nieodpowiednio zamontowane lampy mogą poważnie wpłynąć na ergonomię przygotowywania posiłków oraz czystą przyjemność z korzystania z pomieszczenia. Dowiedz się, jak prawidłowo rozmieścić i jak wybrać najlepsze oświetlenie do kuchni.

Funkcjonalne oświetlenie w kuchni

Lampy zastosowane w kuchni powinny być przede wszystkim odpowiednio rozmieszczone – tak, by nie wpływać negatywnie na funkcjonalność pomieszczenia. Odpowiedni projekt powinien uwzględniać kilka rodzajów oświetlenia rozmieszczonych zgodnie
z wyznaczonymi strefami roboczymi
:

  • oświetlenie ogólne – centralne,
  • oświetlenie miejscowe – zadaniowe,
  • oświetlenie dekoracyjne.

Umieszczona na suficie lampa pozwoli rozświetlić całe pomieszczenie, podczas gdy punktowe reflektory nad blatem zapewnią komfortowe warunki do przygotowywania potraw. Należy wystrzegać się rozwiązań mogących tworzyć cienie, które ograniczają widoczność przy pracy. Oświetlenie dekoracyjne nie jest obowiązkowe, jednak odpowiednie podkreślenie linii szafek czy wnęk pozwoli nadać pomieszczeniu atrakcyjnego klimatu.

Oświetlenie ogólne – równomierne rozjaśnienie pomieszczenia

W roli oświetlenia ogólnego najlepiej sprawdzi się lampa, żyrandol lub plafon umieszczone
w centralnej części pomieszczenia. Można zastosować też np. listwę halogenową złożoną
z kilku reflektorów. Ważne, aby zastosowane rozwiązania równomiernie rozjaśniały całe wnętrze. Nie muszą być bardzo jasne.  W większym pomieszczeniu, które łączy funkcję kuchni i jadalni warto też zamontować dodatkową lampę wiszącą nad stołem. Jej wybór jest bardziej skomplikowany, ponieważ musi ona zapewniać równomierne oświetlenie całego blatu, a jednocześnie nie może oślepiać siedzących przy nim osób. To także dobre miejsce na zastosowanie efektownej oprawy, która będzie przyciągać wzrok również za dnia – wyjaśnia przedstawiciel firmy Elmado.

Oświetlenie miejscowe – zadbaj o funkcjonalność blatu roboczego

Poprawne oświetlenie strefy roboczej to prawdopodobnie najważniejsze zadanie dla projektanta kuchni. Osoba stojąca przy blacie czy kuchence ma lampę sufitową za plecami, co generuje cienie i nie zapewnia odpowiednich warunków do pracy z ostrymi narzędziami oraz gorącymi naczyniami. Najpopularniejszym typem oświetlenia roboczego są reflektory punktowe umieszczone pod szafkami. Można też zastosować długie świetlówki lub listwy LED, które jednocześnie pełnią funkcję dekoracyjną, albo halogeny umieszczone nad rzędem górnych szafek. Nie należy zapominać również o doświetleniu stref, w których znajdują się kuchenka i zlewozmywak. Poszczególne punkty świetlne powinny być rozmieszczone co
40-60 cm.

Oświetlenie dekoracyjne – zadbaj o dobry klimat

Warto zainteresować się również oświetleniem dekoracyjnym. W kuchni zastosować można wiele jego typów. Jednym z nich jest oświetlenie podszafkowe. Można użyć też taśm LED do podkreślenia wnęk, linii mebli lub podświetlenia zawartości przeszklonych szafek czy półek. Interesująco będzie się także prezentować np. delikatne światło wzdłuż dolnej linii szafek, tuż nad podłogą.

Opracowanie:
Racibórz, Pracy 21
tel. 32 415 17 74
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz