Materiał Partnera

Jak wybrać dywan?

Jak wybrać dywan?

Dywany są jednym z podstawowych elementów wystroju wnętrza i można je spotkać w niemalże każdym domu. Są nie tylko ozdobą, ale także chronią podłogę, ocieplają i ukrywają różnego rodzaju mankamenty. Czym kierować się przy wyborze dywanu?

Zdaniem eksperta

Zazwyczaj dywan kupuje się, gdy wnętrze jest już wykończone. Bardzo ważne jest, aby dywan komponował się z kolorystyką pokoju i nadawał mu charakteru. Wzór i kolorystyka powinna być dopasowana do koloru ścian, kanap, zasłon czy mebli. Pod uwagę trzeba wziąć także długość włosa, wymiary dywanu oraz materiał, z jakiego go wykonano. Wszystko powinno stanowić spójną całość powiedział specjalista z firmy PIKOM.

Rozmiar dywanu

Wiele zależy od tego, jak zamierzasz zaaranżować wnętrze. Najpopularniejsze są dywany prostokątne, ale te o mniejszych wymiarach bardzo często są w kształcie koła bądź owalu. Dywanem możesz przykryć całą podłogę, tylko jej część, lub mały kawałek przy kanapie czy stoliku. 

Wzór

Obecnie w modzie są dywany w intensywnych kolorach. Najlepiej sprawdzają się one w pokojach dziecięcych lub jeśli nasze wnętrze jest stonowane, a chcielibyśmy je ożywić. Dywany w pastelowych kolorach nadają się do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim, gdzie dominują białe meble. W klasycznych wnętrzach oraz tam, gdzie dominuje styl retro, najlepsze będą dywany gładkie lub z bardzo delikatnym wzorem. Jeśli nasz pokój zaaranżowany jest w stylu dworkowym, najodpowiedniejszy będzie dywan typu kobierzec.

Runo

Najpowszechniejsze są dywany z krótkim włosiem, do ok. 3 cm. Można je dopasować do każdego rodzaju pomieszczenia i są łatwe w użytkowaniu. Coraz większą popularnością cieszą się tzw. shaggy, czyli dywany z długim włosiem, ok. 10 cm. Charakteryzują się dużą miękkością i bardzo dobrze izolują przed zimnem. Bardzo efektownie wyglądają w sypialniach i salonach.

Podejmując decyzję o długości włosa powinniśmy wziąć pod uwagę warunki domowe. Musimy zastanowić się, jaki efekt wizualny chcemy uzyskać. Nie bez znaczenia jest również to, czy mamy w domu zwierzęta lub cierpimy na alergię. W takiej sytuacji odradza się dywany shaggy, a zaleca te z krótkim włosiem. Na rynku istnieją również dywany bezrunowe, które powstają np. z sizalu, skóry czy sztucznych włókien, które są zalecane alergikom i właścicielom zwierząt.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz