Materiał Partnera

Jak wybrać domową maszynę do szycia?

Jak wybrać domową maszynę do szycia?

Zakup domowej maszyny do szycia to nie lada wyzwanie. Przede wszystkim powinniśmy ustalić, do czego i jak często będziemy maszynę wykorzystywać. O ile przy prostych poprawkach krawieckich świetnie sprawdzi się mechaniczna stębnówka, przy bardziej skomplikowanym szyciu ozdobno-dekoracyjnym niezbędna okaże się komputerowa maszyna z funkcjami haftowania i pikowania.

Maszyny mechaniczne i komputerowe

Na samym początku musimy podjąć decyzję co do preferowanego typu maszyny. Do wyboru mamy dwa jej rodzaje – mechaniczny i komputerowy. 

Osoby planujące proste prace krawieckie mogą rozważyć zakup maszyny mechanicznej, w które wszystkie parametry są ustawiane ręcznie – przy pomocy suwaka bądź pokrętła. Maszyna komputerowa jest natomiast zaopatrzona w rozwiązania zautomatyzowane, takie jak nawlekanie igły, szybkie instalowanie szpulek czy odcinanie nitki przy pomocy jednego przycisku – komentuje ekspert firmy SINTEX, internetowego sklepu z maszynami do szycia.

Kwestia ściegów

Maszyny służące wykonywaniu domowych robótek powinny posiadać co najmniej kilka podstawowych ściegów, w tym ścieg prosty (do zwykłego szycia) i zygzakowy, służący m.in. do wszywania gumek. W przypadku zaawansowanych projektów – jak patchworki czy modne kostiumy – przydatny okaże się wybór ściegów ozdobnych. 

Warto też zwrócić uwagę na możliwość wyboru i regulacji szerokości ściegów – skokową bądź płynną. W przypadku maszyn komputerowych, szerokość ściegu możemy zazwyczaj ustawić dowolnie do maksymalnej, określonej przed producenta. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku szycia ozdobnego – zauważa specjalista SINTEX.

Typ chwytacza

Poza mechanizmem działania maszyny i rodzajem ściegów, istotną rolę odgrywa typ chwytacza. Maszyny mechaniczne są zaopatrzone zarówno w chwytacz wahadłowy, jak i rotacyjny. Maszyny komputerowe mają natomiast wyłącznie chwytacz rotacyjny, który jest prostszy w obsłudze – owija pętelkę nici dookoła statycznego bębenka, w którym jest umieszczona szpulka z nicią dolną. Wiązanie ściegu odbywa się w trakcie dwóch obrotów chwytacza wokół kosza bębenka. Chwytacz rotacyjny bez przerwy zbiera nitkę, dlatego z jego pomocą szycie postępuje szybciej.

Inne elementy

Planując nabycie domowej maszyny do szycia warto zwrócić uwagę na szereg innych elementów – np. na to czy urządzenie jest wyposażone w dodatkowe stopki (do pikowania, cerowania, obszywania dziurek na guziki itp.) oraz wolne ramię (zdejmowaną część maszyny, ułatwiającą szycie trudno dostępnych miejsc i małych elementów). Powinniśmy też sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy serwis oraz jakie usług obejmuje gwarancja producencka. Tylko wówczas dokonany zakup okaże się w pełni satysfakcjonujący.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz