Materiał Partnera

Jak wybrać dobrej jakości maszt oświetleniowy?

Jak wybrać dobrej jakości maszt oświetleniowy?

Maszty oświetleniowe stanowią ważny element oferty firm, które zajmują się produkcją stalowych konstrukcji wsporczych. W tego typu projektach rzadko stawia się na szablonowe rozwiązania. Bardzo często sprawdzony proces produkcyjny wzbogaca się o indywidualne wymagania Klienta. Podpowiadamy na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę wybierając wykonawcę masztów oświetleniowych.

Projekt masztu

Niejako fundamentem pod cały proces produkcyjny jest rzecz jasna projekt masztu. Firmy zajmujące się produkcją tego typu konstrukcji muszą bazować na sprawdzonych, wypróbowanych w praktyce rozwiązaniach. Nie oznacza to jednak, że nie są możliwe jakiekolwiek modyfikacje i odstępstwa od reguły.

Konstrukcja masztu przeważnie składa się z jednego lub dwóch elementów, które są nasadzane na siebie na zasadzie zacisku. Maszt może być wyposażony w jedną lub dwie wnyki.

Niejako standardem jest też możliwość pokrycia powierzchni masztu jednym z szerokiej palety kolorów. To tak naprawdę element, który w najmniejszym stopniu ingeruje w całą konstrukcję.

Wdrażając indywidualne modyfikacje wymagane przez Klienta producenci przede wszystkim dbają o zachowanie rygorystycznych norm bezpieczeństwa.

Sposób posadowienia

Bardzo ważnym elementem całej konstrukcji jest bez wątpienia sposób jej posadowienia. „Produkowane przez nas maszty oświetleniowe są przystosowane do posadowienia na prefabrykowanych, betonowych fundamentach lub bezpośrednio na gruncie. W każdym przypadku jest to uzależnione od rodzaju i struktury podłoża.” – wyjaśnia specjalista z Centrum Projektowo-Produkcyjnego ESA STEEL, które zajmuje się produkcją stalowych konstrukcji wsporczych. Standardem jest także stosowanie specjalnych kotw mocowanych bezpośrednio do fundamentu.

Materiały do budowy

Kluczowy dla efektu procesu produkcyjnego jest odpowiedni dobór materiałów. Maszty oświetleniowe produkowane są zazwyczaj z blachy o grubości 4 mm. Jest ona gięta na profilu o przekroju wielokąta foremnego. Zabezpieczenie konstrukcji stanowi ocynkowanie ogniowe zgodne z normą PN-EN-ISO 1461:2000. Według tej normy minimalna grubość powłoki cynkowej powinna wynosić 450 g/m2.

Wybór oświetlenia

Wykonując projekt masztu oświetleniowego warto również skupić się na prawidłowym doborze źródła światła. Jego moc oraz zakres działania należy dobrać do wysokości masztu oraz powierzchni, jaką ma oświetlać.

Producenci oferujący maszty oświetleniowe bardzo często są elastyczni w zakresie wdrażania pewnych modyfikacji do swoich produktów. Niemniej jednak muszą także rygorystycznie przestrzegać obowiązujących norm bezpieczeństwa. Na tym również powinno zależeć Zleceniodawcy.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz