Artykuł sponsorowany

Jak wybrać dobrego fotografa ślubnego?

Jak wybrać dobrego fotografa ślubnego?

Ślub i wesele to ważne wydarzenia w życiu nie tylko młodej pary, ale też jej bliskich. Większość osób chce, aby te podniosłe i pełne radości chwile zostały uwiecznione. I tu pojawiają się pytania: jak znaleźć dobrego fotografa ślubnego? Czy w ogóle angażować profesjonalistę? Podpowiadamy, czego można się spodziewać po dobrym fotografie ślubnym i jak takiego znaleźć.

Fotograf ślubny: profesjonalista vs amator

W morzu wydatków związanych z zawarciem małżeństwa i organizacją wesela wiele osób szuka oszczędności. Można zrezygnować z usługi profesjonalnego uwieczniania ślubu i przyjęcia, a w zamian powierzyć ten obowiązek zaprzyjaźnionemu albo spokrewnionemu pasjonatowi fotografii. Czy to się opłaca?

Nowoczesne amatorskie aparaty zapewniają całkiem niezłą jakość – mówi specjalista z zakładu fotograficznego Fotofinezja. – Odradzałbym jednak powierzanie ciężaru fotografowania wesela komuś z rodziny z dwóch powodów. Po pierwsze, goście powinni się bawić. Noszenie aparatu i szukanie kadrów odbiera całą przyjemność z uczestnictwa w weselu. Po drugie, kuzyn czy przyjaciółka nie muszą znać się na obróbce zdjęć i przygotowaniu ich do druku, nie wspominając o wykonywaniu fotopamiątek, jakie oferują profesjonaliści. Otrzymujemy więc setki „surowych” zdjęć w postaci cyfrowej, na które nie będziemy patrzeć z przyjemnością.

Czynniki ważne przy wyborze dobrego fotografa ślubnego

Znalezienie dobrego fotografa nie jest łatwe, ale warte zachodu. Oto elementy, na które warto zwrócić uwagę:

  • Terminy. Najlepsi fotografowie mają zajęte terminarze na dwa lata do przodu. Jeżeli więc chcesz mieć naprawdę wyjątkowe zdjęcia ślubne, musisz pomyśleć o tym wcześniej. Odległe terminy mogą (ale nie muszą!) świadczyć o wysokiej jakości pracy.
  • Zakres usług. Czy plener jest w cenie? W jakiej postaci otrzymam zdjęcia? Ile zdjęć dostanę? Czy będzie fotoksiążka? – te wszystkie pytania należy zadać fotografowi. Zakres usług może on być ograniczany lub rozszerzany w zależności od potrzeb klienta.
  • Sprzęt. Jakim aparatem posługuje się specjalista? Czy to aparat kompaktowy? Jeśli tak – szukaj dalej. Tak samo w sytuacji, gdy w pracy wykorzystywany jest jeden obiektyw, nawet jeśli jest on zmiennoogniskowy. Warto dopytać o dodatkowe akcesoria: lampy błyskowe, statywy i blendy, szczególnie jeśli chodzi o zdjęcia plenerowe.
  • Ile osób będzie pracowało? Czy fotograf działa w pojedynkę, czy też jest członkiem ekipy? Dwie osoby będą droższe, ale jest większa szansa na uwiecznienie wyjątkowych chwil. Na ślubie i weselu nie ma pozowania ani powtórek, a drugi aparat może złapać to, czego nie uchwycił pierwszy.
  • Portfolio. Jeżeli nie podobają nam się zdjęcia w portfolio, nie ma co liczyć na udaną współpracę. Trzeba jednak wyjść poza te fotografie, które fotograf sam chętnie prezentuje, i poprosić o pokazanie ostatnich prac. W portfolio mogły się znaleźć te, które udały się raczej przypadkiem. Nieujęte tam obrazki są bardziej miarodajne.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz