Jak wybrać dobre korepetycje?

Jak wybrać dobre korepetycje?

Początek roku szkolnego to dobry czas, by pomyśleć nad korepetycjami. Czeka cię matura? Ważny egzamin? Dobre korepetycje pomogą utrwalić wiedzę i zrozumieć trudny materiał, dlatego warto już teraz przejrzeć oferty indywidualnych lekcji. Nie wiesz, czym się kierować, przy wyborze korepetytora? Jakie korepetycje są najlepsze? Pomożemy ci rozwiązać ten problem.

Online czy stacjonarnie?

Pierwszą rzeczą, nad którą musisz się zastanowić, wybierając korepetycje, jest ich forma. Najpopularniejsze są lekcje prowadzone stacjonarnie, jednak w sieci coraz częściej można znaleźć oferty zajęć prowadzonych przez Skype’a lub internetowe platformy do nauki. Która forma korepetycji jest najlepsza?

Przebieg zajęć prowadzonych w sieci przypomina rozmowę telefoniczną, w trakcie której ćwiczysz umiejętności z danego przedmiotu. Przed rozmową nauczyciel wysyła uczniowi materiały, które ten musi opanować oraz na podstawie których będą prowadzone zajęcia. Podczas lekcji korzysta się również z czatu. Zajęcia kończą się podsumowaniem zdobytych umiejętności, uczeń otrzymuje także pracę domową. Największą zaletą, którą mają korepetycje online, jest możliwość realizacji lekcji w dowolnym miejscu i czasie. Wybierając korepetycje przez internet możesz również oszczędzić czas, który przeznaczyłbyś na dojazdy do nauczyciela. Ich zaletą jest także niska cena.

Lekcje prowadzone stacjonarnie spotyka się zdecydowanie najczęściej. Decydując się na taki tryb nauki, możesz wybrać nauczyciela, który będzie dojeżdżał do ciebie lub samemu zdecydować się na dojazdy. Zajęcia stacjonarne przypominają te prowadzone w szkole – korepetytor najpierw wyjaśnia materiał, a następnie wspólnie z uczniem wykonuje ćwiczenia sprawdzające umiejętności. Po każdej lekcji zadaje także pracę domową. W czasie korepetycji uczeń może korzystać z materiałów przygotowanych przez nauczyciela lub uczyć się z własnych podręczników. Zajęcia stacjonarne są jednak droższe niż e korepetycje.

W grupie czy solo?

Zajęcia stacjonarne mogą odbywać się w grupie lub indywidualnie. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety, dlatego przed rozpoczęciem korepetycji, zastanów się, która z nich będzie najlepsza dla ciebie.

Lekcje prowadzone w większej grupie z pewnością są bardziej dynamiczne i interesujące. Obecnie placówki oferujące szkolenia i kursy oferują nowoczesne metody nauki, które są nie tylko skuteczne, ale i ciekawe. Dodatkowo możesz skorzystać ze spotkania z native speakerem oraz wypożyczyć materiały z ogólnodostępnej biblioteki. Korepetycje w profesjonalnych ośrodkach to także szansa na naukę nie tylko od nauczyciela, ale też od grupy. Ucząc się z innymi, pozbywasz się barier językowych, masz także możliwość swobodniejszej rozmowy, niż w przypadku korepetycji indywidualnych. Takich zajęć nie możesz również odwołać, a co za tym idzie – nie masz wymówek, aby opuścić lekcje! Obecność innych uczniów to także większa motywacja i chęć rywalizacji, która pozytywnie wpływa na skuteczność nauki.

Korepetycje indywidualne sprawdzą się z kolei dla bardziej zaawansowanych. Takie lekcje pozwalają bowiem na dopasowanie zadań do umiejętności ucznia i wnikliwe przeanalizowanie ewentualnych problemów. Będą lepsze również dla osób, które nie mogą skupić się w dużej grupie i po prostu wolą uczyć się same.

Jak znaleźć dobrego korepetytora?

Wybór nauczyciela zależy od przedmiotu, którego chcesz się uczyć oraz celu korepetycji. Jeśli chcesz tylko nadrobić braki lub powtórzyć materiał, warto skorzystać z usług studenta. Przygotowanie do ważnego egzaminu będzie wymagało jednak większej wiedzy – w tej sytuacji lepiej postawić na osobę z pełnymi kwalifikacjami lub profesjonale szkolenia i kursy. Decydując się na nauczyciela, będziesz mieć też większą gwarancję, że usługa będzie świadczona profesjonalnie.

Przy wyborze dobrego nauczyciela, warto też sprawdzić, jak prowadzone są zajęcia. W tym celu najlepiej umówić się na bezpłatną lekcję próbną, którą obecnie oferują wszystkie ośrodki szkoleniowe i profesjonalni korepetytorzy. Jeśli korepetytor sam przygotowuje materiały dla ucznia oraz stosuje ciekawe metody nauki, możesz być pewny, że lekcje prowadzone są rzetelnie. Zwróć również uwagę na to, czy nauczyciel przedstawia materiał w zrozumiały sposób oraz dopasowuje poziom lekcji do wiedzy swojego podopiecznego. Czasem warto też zobaczyć, czy między uczniem i nauczycielem jest po prostu „chemia”.

Przed przystąpieniem do szukania korepetytora, warto popytać znajomych o nauczycieli, z których usług korzystali. Być może znają oni kompetentnego nauczyciela, który pomoże i tobie? Być może okaże się, że to budzące zaufanie ogłoszenie napisała osoba, która niezbyt przykłada się do prowadzenia lekcji? Jeśli nikt ze znanych ci osób nie korzystał z zajęć indywidualnych, warto skorzystać z internetu. Czasem opinie o korepetytorach można znaleźć na tych samych stronach, na których ci się ogłaszają. Oceny ich pracy wystawione przez innych klientów pomogą ci dokonać właściwego wyboru.

Kryterium cenowe warto zostawić sobie na koniec, gdy znajdziesz już kilku sprawdzonych nauczycieli. Zwróć przy tym uwagę, że koszt korepetycji będzie się różnić w zależności od tego, przez kogo i gdzie są prowadzone oraz jaka jest ich forma. Poniżej możesz sprawdzić, ile kosztują korepetycje z angielskiego w Warszawie:

  • Korepetycje przez Skype’a – 40-100 zł
  • Korepetycje indywidualnie – 50-120 zł
  • Profesjonale szkoły językowe – 1400-2000 zł

To od ciebie zależy, na jaką formę korepetycji się zdecydujesz. Pamiętaj jednak, że ważniejsza niż cena jest wiedza, jaką wyniesiesz z lekcji indywidualnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz