Artykuł sponsorowany

Jak wybrać dobre drewno konstrukcyjne?

Jak wybrać dobre drewno konstrukcyjne?

Jakie wymagania powinno spełniać drewno konstrukcyjne? Które sprawdzi się najlepiej? I gdzie zdobyć odpowiednie drewno do budowy domu? W tym artykule podpowiadamy, jakie drewno konstrukcyjne wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu. Warto poznać te informacje, zanim zrobimy zakupy w tartaku. W tym tekście znajdziecie wszystkie najważniejsze porady na temat drewna konstrukcyjnego.

Podstawowe informacje

Lite drewno konstrukcyjne to po prostu dwukrotnie przetarta tarcica. Obrobione w ten sposób elementy mają proste, regularne kształty. Mogą mieć różną długość – od 1 do 6 metrów. Na specjalne zamówienie elementy z litego drewna mogą być dłuższe – nawet do 10 metrów. Jeśli potrzebne nam są elementy jeszcze dłuższe, będziemy musieli zdecydować się na drewno klejone – mniej wytrzymałe, ale dostępne w każdej potrzebnej długości. Drewno konstrukcyjne najlepiej jest zamówić w tartaku Tartak Martinex.

Najlepszy gatunek

Duże znaczenie w przypadku właściwości drewna konstrukcyjnego ma gatunek drzewa, z którego wytworzono potrzebne elementy konstrukcyjne. Najczęściej używane jest drewno sosnowe. Jest dość trwałe, odporne na wilgoć i niezbyt ciężkie. Z sosny powstają konstrukcje nośne – stropy, więźby dachowe, ściany i inne. W tartakach często spotkać można też drewno świerkowe – trwałe i jasne, jednak nieco gorsze od sosnowego. Spośród iglaków do produkcji drewna konstrukcyjnego służy także jodła – bardzo trwała w wodzie, jednak miękka, łupliwa i trudna w obróbce, oraz modrzew – uważany za najlepsze i najbardziej trwałe drewno budowlane. Spośród drzew liściastych drewno budowlane wytwarza się przede wszystkim z:

  • dębu – niezwykle trwały, stosowany jako podkłady kolejowe i podwaliny ścian,
  • jesionu – występującego przede wszystkim w roli stolarki budowlanej,
  • buku – na schody, posadzki, balustrady,
  • wiązu – ciężki i trudny w obróbce, sprawdza się jako boazeria i na posadzki,
  • brzozy – głównie do produkcji sklejek i oklein.

Chociaż drewno drzew liściastych ma wiele cennych właściwości, to do budowy więźb dachowych czy innych elementów konstrukcyjnych zawsze wykorzystuje się drewno iglaste, które jest trwałe, ale dużo tańsze niż dąb. Podczas zakupu zwróćmy uwagę na wilgotność drewna – jeśli chcemy, żeby powstała z niego więźba dachowa, powinna ona wynosić między 15-18%. Niektóre tartaki zajmują się przygotowywaniem więźb dachowych – to wygodne rozwiązanie, bo zakup drewna i wykonanie więźby możemy zlecić tej samej firmie. Dzięki temu oszczędzamy czas i pieniądze za transport drewna.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz