Artykuł sponsorowany

Jak wybrać dobre biuro architektoniczne?

Jak wybrać dobre biuro architektoniczne?

Postawienie budynku bezpiecznego, trwałego i funkcjonalnego, zgodnie z prawem oraz zasadami sztuki budowlanej, wymaga różnego rodzaju kompetencji, którymi nie każdy dysponuje. Dlatego też planując budowę domu czy nawet przebudowę mieszkania, warto zwrócić się do biura architektonicznego. Tylko jak je właściwie wybrać? O tym właśnie traktuje niniejszy artykuł.

Dobre biuro architektoniczne nie tylko przygotuje projekt zgodny z naszym gustem i oczekiwaniami, ale też zadba o takie kwestie jak choćby energooszczędność obiektu, istotnie wpływająca na obniżenie późniejszych kosztów eksploatacji. Realizacja takiego projektu będzie też przebiegać sprawniej niż w sytuacji, w której niekoniecznie z rozmysłem rozrysowane plany trzeba na bieżąco poprawiać, co generuje dodatkowe koszty i opóźnienia. Warto więc poświęcić nieco czasu na poszukiwania rzetelnych fachowców.

Wstępna selekcja

W pierwszej kolejności możemy skupić się na aspekcie czysto wizualnym i np. przejrzeć strony internetowe kilku biur architektonicznych z naszej okolicy, w tym galerie dotychczas przeprowadzonych przez nie realizacji. Im większa ich liczba, tym większa szansa, że mamy do czynienia z ludźmi dysponującymi odpowiednio bogatym doświadczeniem. Zwróćmy też jednak uwagę na formę. Jeśli chcemy zamieszkać w domu stylizowanym na dworek, raczej nie ma sensu rozważanie biura specjalizującego się w zimnych, nowoczesnych bryłach – i na odwrót. Sporządziwszy wstępną listę projektantów odpowiadających nam jako tako wizją, możemy przystąpić do porównania ofert.

Uprawnienia i kompetencje

Profesjonalne projektowanie i budowa domów to dziedzina obwarowana licznymi regulacjami związanymi przede wszystkim z bezpieczeństwem użytkowników danego obiektu. Nie może się tym zajmować osoba, która nie posiada odpowiednich kwalifikacji. Te zaś stosunkowo łatwo zweryfikować, możemy więc od tego właśnie rozpocząć „prześwietlanie” biura architektonicznego, z którym rozważamy podjęcie współpracy. Poprośmy chociażby o przedstawienie dyplomów ukończenia specjalistycznych studiów. Dobre biuro, jak np. Studio Architektoniczne Artur Rzepus, nie tylko nie powinno mieć przed tym jakichkolwiek oporów, ale wręcz chętnie pochwali się wszelkimi możliwymi zaświadczeniami czy certyfikatami, które posiada.

Warunki współpracy

W następnej kolejności zapoznajmy się z proponowanymi warunkami współpracy. Zapytajmy, co miałoby wejść w zakres usług: sam projekt, czy również wybór ekipy robotników, a później nadzór nad nią? Wykończenie? A jeśli tak, to w jakim stopniu? Dopiero dysponując tego typu informacjami, możemy porównać oferty cenowe kilku biur. Pamiętajmy przy tym, że najlepsze biura architektoniczne mogą wcale nie być najtańsze, a w dodatku – zaproponować dość odległy termin realizacji z uwagi na sporą liczbę zleceń.

Zwróćmy także uwagę na aspekt czysto ludzki: czy zwyczajnie dogadujemy się z osobą mającą zaprojektować miejsce, w którym mamy zamieszkać na parę ładnych lat. Jeśli już na wstępie trudno się nam porozumieć, może to być sygnał ostrzegawczy przed całkowitym rozminięciem się naszych i danego architekta pomysłów na dalszych etapach współpracy. A tego byśmy nie chcieli…

Rekomendacje

Zawsze dobrym pomysłem jest podpytanie znajomych, czy jakieś biuro architektoniczne znają i mogą je nam polecić. Możemy przy okazji dopytać o szczególnie interesujące nas kwestie. Pewnym źródłem są także umieszczone na forach internetowych opinie dotyczące konkretnego biura. Miejmy jednak na względzie, że częściej niż wyrazy zwykłego zadowolenia spotkać można tam nagłaśniane rozmaite wpadki. Potraktujmy więc to raczej jako źródło przestróg niż rekomendacji.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz