Materiał Partnera

Jak wybrać dobrą łódź motorową?

Jak wybrać dobrą łódź motorową?

Jak wybrać dobrą łódź motorową?

Kupno łodzi motorowej to poważne przedsięwzięcie i zarazem spory wydatek, dlatego należy podejść rozważnie do tego zakupu i nie zdawać się na wybór przypadkowego modelu. Jeśli zastanawiaj się Państwo, gdzie szukać dobrej motorówki i który model będzie najbardziej odpowiedni, zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Wam w podjęciu trafnej decyzji.


Jakie uprawnienia potrzebne?


Każdy, kto miał do czynienia z łodziami motorowymi, wie zapewne, że do poruszania się nimi po wodzie niezbędne są odpowiednie uprawnienia. Ale uwaga: nie wszystkie motorówki takich uprawnień wymagają. Modele łodzi motorowych z silnikiem mniejszym niż 10 Kw oraz jachty żaglowe nie dłuższe niż 7,5 metra można prowadzić bez uprawnień. Natomiast do prowadzenia motorówki o mocy do 60 Kw na śródlądziu i na morzu niezbędny już jest patent sternika motorowodnego, w przypadku posiadania patentu starszego sternika można już sterować łodziami z silnikami o dowolnej mocy, ale taka łódź nie może być dłuższa niż 12 metrów. To tyle jeśli chodzi o amatorów, bo wyższe uprawnienia np. morskiego sternika motorowodnego potrzebne już są tylko osobom zajmującym się prowadzeniem łodzi zawodowo.


Dostępne modele


Poszczególne rodzaje łodzi motorowych różnią się wyglądem i  funkcjonalnością. Jednym z tych rodzajów są łodzie typu open, czyli otwartopodkładowe, świetnie sprawdzające się w codziennych, rekreacyjnych rejsach. Ich minusem jest fakt, że w przypadku pogorszenia pogody nie ma się gdzie schować np. przed deszczem. Jednopokładowe łodzie mogą być wyposażone w różne typy silników takich jak zaburtowe, przyczepne lub stacjonarne. Wśród nich są też większe i bardziej kompleksowo wyposażone modele Commander oraz szybciej pływające łodzie Sport, do nich podczepiani bywają narciarze wodni. Na całodniowe wypady w większym gronie sprawdzi się łódź z kabiną, czyli tzw. kabinówka. W zależności od rodzaju kabiny takie łodzie dzielimy jeszcze na: Cabin, Walkaround Commander oraz Cruiser. Jeszcze innym dostępnym typem łodzi motorowych są łodzie przeznaczone do wędkowania. Wyposażone są one w wygodną kabinę oraz uchwyty do akcesoriów wędkarskich, są to bardzo stabilne maszyny.  Na koniec naszej listy warto jeszcze wspomnieć o lekkich, choć mniej wygodnych łodziach hybrydowych z dnem w kształcie litery V oraz o barkach, które są łodziami przeznaczonymi do pływania po kanałach, rzekach i morzach wewnętrznych. Przy zakupie łodzi motorowej warto też zwrócić uwagę na uznaną markę jej producenta, gdyż wtedy możemy mieć pewność, że łódź będzie sprawna i bezpieczna. Takie motorówki dostępne są m.in. u doświadczonego dystrybutora, firmy Taurus Sea Power.


Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz