Materiał Partnera

Jak wybrać dobrą firmę spedycyjną? Poradnik

Jak wybrać dobrą firmę spedycyjną? Poradnik

Dobra firma spedycyjna pomoże nam w zorganizowaniu wszystkich spraw związanych z transportem naszego towaru do klienta. Pomoc spedytora jest bardzo przydatna, zwłaszcza, kiedy nasza firma nie posiada własnego działu logistycznego. Trzeba jednak wiedzieć, jak szukać firmy spedycyjnej oraz jak rozpoznać taką, która sprawdzi się najlepiej. W tym poradniku podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając spedytora.

Czym zajmuje się firma spedycyjna?

Zacznijmy od wyjaśnienia podstawowych pojęć. Spedycja to coś więcej niż transport. Firmy świadczące usługi transportowe oferują tylko przewiezienie konkretnego ładunku z punktu A do punktu B. Oferta firm zajmujących się także spedycją – takich jak Daniel transport i spedycja – jest znacznie szersza. Spedytorzy zajmują się także między innymi gromadzeniem i przyjmowaniem zleceń, zawieraniem umów z klientami, ubezpieczaniem ładunku, przygotowaniem go do transportu, sporządzaniem potrzebnej dokumentacji, odprawą celną, odbiorem przesyłek, a także organizacją środków transportu. Korzystając z usług firmy zajmującej się wyłącznie transportem, wszystkie te obowiązki musimy wziąć na siebie. Dlatego firma spedycyjna jest dużym odciążeniem dla każdego przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją lub sprzedażą towaru na mniejszą lub większą skalę.

Dodatkowe opcje w ofercie spedytora

Poza wymienionymi wyżej obowiązkami spedytora, może on zająć się też dodatkowo innymi sprawami – to między innymi składowanie towaru, przyjmowanie należności od kontrahentów, przeprowadzenie sesji praw przesyłek, a także ich sprzedaż i awizowanie. Zakres usług firmy spedycyjnej w dużej mierze zależy od tego, jakie warunki wynegocjujemy sobie jeszcze przed podpisaniem umowy na dłuższą współpracę.

Jak wybrać dobrego spedytora?

Dobra firma spedycyjna powinna cieszyć się nieposzlakowaną  opinią – warto więc popytać znajomych przedsiębiorców, czy polecają jakiegoś konkretnego spedytora. Możemy też poszukać informacji na temat firmy, z którą chcemy współpracować w Internecie – tu trzeba jednak być ostrożnym. Nie wszystkie wpisy na forach są wiarygodne. Dobry spedytor powinien być doskonale zorganizowany – ważne, by taka firma była spójnym, sprawnie działającym systemem. Dobry spedytor działa nie tylko według schematu – potrafi też zorganizować alternatywne rozwiązania w przypadku kryzysowych sytuacji. Dba o to, by ładunek zawsze docierał na miejsce na czas, niezależnie od okoliczności. Powinien też być dyspozycyjny przez 24 godziny na dobę, by móc szybko reagować.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz