Materiał Partnera

Jak wybrać deskę do wakeboardu?

Jak wybrać deskę do wakeboardu?

Wakeboard staje się w Polsce coraz popularniejszym sportem, wybieranym przede wszystkim przez młodych ludzi żądnych wrażeń. Główne kryteria wyboru odpowiedniej dla nas deski wakeboardowej jest nasza waga, preferowany styl  pływania oraz miejsce, w którym zamierzamy pływać – konkretniej, czy planujemy poruszać się za motorówką, czy na specjalnie skonstruowanym wyciągu. Na podstawie tych kryteriów wybieramy profil, długość deski i  jej sztywność. Jak prawidłowo wybrać deskę do wakeboardu, by dobrze nam służyła?

Pierwsze kryterium: waga

Pierwsze kryterium wyboru odpowiedniej deski jest nasza waga. Zasada teoretycznie jest prosta: im więcej ważymy, tym dłuższej deski potrzebujemy. Dłuższa deska to większa wyporność – jeśli wybierzemy deskę zbyt krótką, po prostu będziemy się na niej zatapiać. Z długością deski nie można jednak przesadzać także w drugą stronę: jeśli wybierzemy zbyt długą deskę, trudno nam będzie ją kontrolować i manewrować nią. W sieci możemy znaleźć tabele z uśrednionymi długościami desek dla poszczególnych przedziałów wagowych, jednak bezwzględnie należy się kierować wartościami, które podaje nam producent. Zwracajmy także uwagę na szerokość desek – deska o takiej samej długości od jednego producenta może być szersza, u drugiego węższa. Szersze deski mają lepsze wybicie, czyli tzw. popa, węższe deski umożliwiają bardziej dynamiczną jazdę.

Dostępne rodzaje desek

Poszczególne rodzaje desek różnią się od siebie zakrzywieniem deski (rockerem), elastycznością oraz rodzajem i kształtem finów. W ofertach różnych producentów znajdziemy o trzech różnych rockerach. Rocker ciągły (continuous rocker) – deska jest jednostajnie zakrzywiona na całej swojej długości. Dobrze wybija się z płaskiej powierzchni, to świetne rozwiązanie do pływania na wyciągach – mówi nam przedstawiciel firmy BEZPIECZNA PRZYSTAŃ, przedstawiciela Sesitec w Polsce. Trzystopniowy rocker (3 stage rocker) – dno deski jest płaskie w centralnej części, część przednia i tylna jest zakrzywiona. To odpowiednia opcja do wakeboardingu za motorówką. Rocker progresywny (progressive rocker lub inaczej hybrid rocker) – połączenie omówionych wcześniej zakrzywień. Kształt przypomina rocker ciągły, jednak zakrzywienie ku górze z przodu i z tyłu jest mocniejsze. Możemy na niej pływać zarówno na specjalnym wyciągu do wakeboardingu, jak i za motorówką, czy skuterem wodnym. Przejdźmy do kryterium elastyczności: to parametr, który określa zdolność uginania się w przedniej i tylnej części deski. Osobom, które zamierzają pływać po przeszkodach, poleca się deski o mniejszej elastyczności. Ostatni ważny element, na który należy zwrócić uwagę, to finy, które zapewniają stabilność deski. Deska może mieć finy ukształtowane w dnie lub wkręcane. Zasada jest jedna: jeśli zamierzamy jeździć po przeszkodach, należy wybrać deskę z niewielkimi finami ukształtowanymi na jej dnie. Oto cały sekret wyboru deski do wakeboardu. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz