Materiał Partnera

Jak wybrać biuro projektów, aby współpraca była owocna?

Jak wybrać biuro projektów, aby współpraca była owocna?

Rzetelne biuro projektów ułatwia organizacji efektywniejsze zarządzanie inwestycjami bądź zajmuje się kompleksowo ich wykonaniem. Stanowi instytucję, która w zależności od specyfiki realizowanego projektu oraz potrzeb konkretnej firmy pomaga w aspekcie administracyjnym, kontrolowaniu przebiegu czy też zarządzaniu zasobami ludzkimi lub budżetem. Na jakie kryteria wyboru biura projektów warto zwrócić uwagę, aby współpraca była owocna?

Oczekiwania wobec biura projektów – kompleksowość usług

Choć biura projektów niejednokrotnie proponują częściowe wsparcie, najlepiej powierzyć realizację zlecenia tym, które świadczą kompleksowe usługi. Współpraca z biurem projektów powinna rozpocząć się od konsultacji w zakresie planowania inwestycji. Firma w dalszej kolejności może pomóc również w skompletowaniu wymaganej dokumentacji, przeprowadzeniu przetargów, opracowaniu dokumentacji technicznej projektu, nadzoru nad postępami prac, a także wykonaniu ekspertyz. Usługi biura projektów obejmują także fachowy consulting na każdym etapie inwestycji i wykonawstwo budowlane.

Portfolio i referencje, czyli potwierdzenie bogatego doświadczenia

Wybierając biuro projektów, któremu pragnie się zlecić realizację konkretnej inwestycji, warto przeanalizować jego portfolio oraz referencje. Oba dokumenty stanowią bowiem potwierdzenie rzetelności, bogatego doświadczenia, a także niezbędnych kompetencji. Łatwo tym samym zweryfikować, w jakich projektach firma się specjalizuje, ile ich wykonała, a także z kim współpracowała. Jeśli realizacje były prestiżowe i miały miejsce zarówno na terenie Polski, jak i za granicą, firma na pewno zechce się nimi pochwalić. Według ekspertów z firmy Chemadex Projekt Sp. z o.o. brak jakichkolwiek informacji o dotychczasowych projektach na stronie internetowej przedsiębiorstwa należy traktować jako sygnał ostrzegawczy. Podczas wstępnych rozmów warto poprosić przedstawiciela pracowni o dokumenty, które świadczą o posiadaniu uprawnień dających podstawy do uzyskania pozwolenia na budowę.

Znalezienie biura projektów, którego oferta jest skrojona pod oczekiwania firmy zlecającej, nie zawsze jest łatwym zadaniem. Liczba tego rodzaju instytucji wciąż wzrasta, co sprawia, że na konkurencja na rynku jest duża. W związku z tym warto wziąć pod uwagę, od kiedy pracownia funkcjonuje i ile projektów o konkretnej specyfice z powodzeniem zrealizowała. Są to bowiem niepodważalne fakty, a nie marketingowe hasła bez pokrycia.

Opracowanie:
Katowice, Warszawska 3
tel. 32 253 78 73
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz