Materiał Partnera

Jak wybierać opony używane na zimę?

Jak wybierać opony używane na zimę?

Nagłe zmiany warunków atmosferycznych oraz tych panujących na drogach, powodują niemały stres oraz popłoch wśród kierowców. Często okazuje się, że nie udało odpowiednio wcześnie zabezpieczyć się przed zmianą pory roku kupnem ogumienia zimowego. Kolejną przeszkodę niejednokrotnie stanowią finanse. Nie warto jednak iść z nimi na kompromisy kosztem bezpieczeństwa własnego i innych użytkowników drogi. 

Oceń stan bieżnika opon

Jednym z najważniejszych czynników bezpiecznej jazdy jest stan bieżnika opon. Decyduje on o przyczepności oraz stabilizacji, co szczególnie istotne podczas wyboru opon zimowych, ale także w czasie poruszania się po mokrych nawierzchniach. Jeżeli linie i kanały bieżnika są dokładnie widoczne, można na podstawie ocenić, że opony nie zostały poddane znacznej eksploatacji. Z pewnością jednak należy wystrzegać się ogumienia, które charakteryzuje się pościeraną rzeźbą z widocznymi pęcherzami i pęknięciami, ponieważ nie będzie ono zapewniać odpowiedniego bezpieczeństwa na mokrych i nierównych nawierzchniach.

Opony z ochroną przed aquaplaningiem 

Tym, co stanowi zmorę kierowców w okresach zimy oraz odwilży, kiedy na jezdni znajduje się dużą ilość wody, jest aquaplanning. Zjawisko to polega na zatrzymywaniu się wody oraz błota pośniegowego w kanałach bieżnika. W ofercie opon używanych można napotkać na takie, które mają w bieżniku umiejscowione specjalne kanały, które uniemożliwiają zatrzymywanie wody podczas jazdy, dzięki czemu zapewniają efektywne hamowanie i zapobiegają wpadaniu w poślizg, podkreślają pracownicy stacji diagnostycznej pojazdów CarCord. 

Skład mieszanki gumowej do opon zimowych

Wybierając opony zimowe trzeba również brać pod uwagę, z jakiej masy zostały one wykonane. W okresie zimowym dobrze sprawdzają się opony wyprodukowane z mieszanki gumowej z dużą ilością krzemionki. Związki te pozwalają na to, aby zachować odpowiednią elastyczność opon w ujemnych temperaturach, co również wpływa na przyczepność oraz bezpieczeństwo jazdy. 

Opony dobrej jakości, a mniejsze koszty paliwa

Używane opony zimowe to dobry sposób, aby zaoszczędzić jeżeli nie mamy możliwości zakupienia nowego ogumienia. Przy odrobinie szczęścia i wiedzy można znaleźć model opon, który pozwoli na bardziej sprawne poruszanie się, a tym samym lepszą pracę silnika. Jeżeli znajdziemy opony charakteryzujące się staranną rzeźbą bieżnika oraz materiałem, który nie powoduje oporów toczenia, może to spowodować mniejsze koszty paliwa.

Opracowanie:
Brzeg, Krakusa 4
tel. 77 416 95 44
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz