Artykuł sponsorowany

Jak wspomóc rozwój dziecka, kiedy warto skorzystać z pomocy logopedy?

Jak wspomóc rozwój dziecka, kiedy warto skorzystać z pomocy logopedy?

Nie ma rodziców, którym obojętny byłby prawidłowy rozwój psycho-społeczny i motoryczny ich dzieci. Często zastanawiamy się, jaki obszar zdobywanych przez nasze pociechy umiejętności jest naturalny, zgodny z jego rytmem rozwoju, a kiedy lepiej jest zacząć stymulować odpowiednie obszary mózgu celem poprawy, aktywizacji danej czynności, umiejętności, z którą dziecko ma problem.

Warto wiedzieć, że z terapia logopedyczna, nie tylko dotyczy dzieci szkolnych, z usług logopedy mogą i powinny korzystać również młodsze dzieci. Jak donoszą wyniki najnowszych badań im wcześniej rozpoczęte zostanie leczenie zaburzeń mowy, rozwoju aparatu mowy tym szybciej zaobserwujemy poprawę w jakości mowy a nawet całkowite ustąpienie przyczyn dysfunkcji.



Czym jest terapia logopedyczna?

Terapia logopedyczna jest to całokształt zajęć przeprowadzanych z dziećmi w różnym wieku (również z niemowlętami), których celem jest usunięcie wszelkich dysfunkcji aparatu mowy wpływających na proces porozumiewania się dziecka. Chodzi tu o wyeliminowanie wad wymowy (jak seplenienie, jąkanie, reranie), jak i stymulacja, przywrócenie właściwej motoryki narządów artykulacyjnych poprzez prowadzone z dzieckiem zajęcia terapeutyczne.

Często terapie z logopedą prowadzone w placówkach specjalistycznych takich jak, chociażby Gabinet Logopedyczny Małgorzata Pawelec, mają za zadanie:

  • Zredukować wady wymowy: zamienianie głosek, jąkanie, mowa mało wyraźna
  • Wyrównać opóźnienia w rozwoju mowy,
  • Usprawnić aparat artykulacyjny.

    Doświadczony logopeda wraz z grupą specjalistów w postaci psychologów i psychoterapeutów dziecięcych jest w stanie pomóc w przywróceniu mowy przypadku jej utraty oraz pomocy w wyrównaniu zaistniałych deficytów..

    Kiedy udać się po poradę do gabinetu logopedycznego?

    Tak naprawdę zawsze kiedy przeczuwamy, mamy wyraźne obawy, że nasze dziecko wyraźnie odbiega w rozwoju umiejętności mowy od swoich rówieśników. Istnieje kilka grup dzieci, z którymi pracuje logopeda zarówno w zajęciach grupowych, jak i indywidualnych.

    Zaliczamy do nich:

    • Małe dzieci odbiegające w rozwoju mowy od rówieśników, wraz z innymi specjalistami jak terapeuci SI czy psycholodzy ustalając wspólną terapię indywidualnie dobraną do potrzeb dziecka
    • Dzieci przedszkolne i szkolne – gdzie zajęcia logopedyczne mają zlikwidować wady wymowy przy użyciu terapii zarówno domu, jak i w gabinecie logopedycznym
    • Dzieci z orzeczeniami z poradni psychologiczno – pedagogicznej, które wykazują specyficzne problemy językowe
    Oceń artykuł (0)
    0.0
    Komentarze
    Dodaj komentarz