Artykuł sponsorowany

Jak właściwie postępować z drabiną podczas pracy na budowie?

Jak właściwie postępować z drabiną podczas pracy na budowie?

Wedle przepisów bezpieczeństwa oraz higieny pracy, drabiny zaliczane są do kategorii sprzętów przeznaczonych do tymczasowej pracy na małych wysokościach. Ponadto podlegają ścisłym eksploatacyjnym normom i wymaganiom, muszą też być zgodne z przepisami BHP. Jakich norm i reguł należy przestrzegać, aby bezpiecznie korzystać z drabiny w pracy na wysokościach?

Podstawowe zasady korzystania z drabiny

Podczas prac na wysokości i budowlanych drabina jest często niezbędnym narzędziem pracy. Wykorzystywana jest głównie jako tymczasowe stanowisko robocze. Jednak muszą być spełnione konkretne warunki, w których praca na drabinie jest krótkotrwała i nie niesie ze sobą wysokiego poziomu ryzyka dla pracującego na wysokości. Dopuszczalne są prace na drabinie przy prowadzeniu robót budowlanych na przestrzeniach otwartych, a także w obiektach zamkniętych - informuje Zbigniew Matyjuk, specjalista z Mat-project.

Do spełnienia warunków bezpiecznej pracy na wysokości tymczasowej na drabinie, należy dostosować się do kilku norm bezpieczeństwa. Praca na wysokościach powinna odbywać się tylko i wyłącznie wtedy, gdy panujące warunki atmosferyczne nie zagrażają zdrowiu i życiu pracowników. Niekiedy wysokość, na którą należy się dostać, jest spora. W takim przypadku używane są często drabiny kilkuelementowe. Sprzęt drabinowy powinien być ustawiony stabilnie na ziemi, mieć pewien grunt i bezpieczne podparcie. Pracownik musi mieć możliwość trzymania się poręczy drabiny. Sprzęt pod żadnym pozorem nie może być uszkodzony ani stworzony jako prowizoryczne rozwiązanie z mało wytrzymałych tworzyw zastępczych.

Zachowanie bezpieczeństwa w pracachc na wysokościach

Pracownicy budowlani również są odpowiedzialni za znajomość zasad bezpieczeństwa, w trakcie korzystania z drabiny w pracy. Nie powinni wykonywać zbędnych czynności na wysokościach. Ponadto zabronione jest schodzenie lub wchodzenie na drabinę tyłem do szczebelków. Jest to stwarzanie bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i ryzyko odniesienia urazu, stworzone przez nieumyślne użytkowanie człowieka. Ważne jest zatem zadbanie o przeprowadzanie precyzyjnych szkoleń bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników.
Opracowanie:
Laski, Sezamkowa 10
tel. 22 721 16 80
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz