Materiał Partnera

Jak właściwie ocenić moc cieplną grzejników centralnego ogrzewania?

Jak właściwie ocenić moc cieplną grzejników centralnego ogrzewania?

W dawnym budownictwie dominowały grzejniki żeberkowe z żeliwa i blachy. Ich funkcjonowanie często pozostawało wiele do życzenia. Dawne piece wymagały częstych wsadów i dużej ilości paliwa, celem rozgrzania grzejników i utrzymania ciepła w domu. Aby zmniejszyć koszty ogrzewania zaleca się wymianę grzejników i pieca na nowoczesne systemy grzewcze. Jak dokonać wymiany grzejników?

Wymiany grzejników nie dokonujemy tylko w wypadku awarii. Obecnie, olbrzymie problemy ze smogiem, wynikającym z posiadania w starym domownictwie starego typu pieców, tzw. kopciuchów wymuszają decyzje o wymianie pieca. Wraz z wymianą kotła grzewczego na nowoczesnego typu piece CO należy również wymienić instalację CO w tym grzejniki.

Co sprawdzić decydując się na wymianę grzejników?

Wybór grzejnika uzależniony jest ściśle od rodzaju instalacji CO. Do wyboru mamy grzejniki:

  • Aluminiowe – stosowane w instalacjach z kotłem węglowym
  • Stalowe – przy ogrzewaniu z obiegiem zamkniętym z kotłem gazowym.

To jaka wielkość grzejnika będzie odpowiednia do danego pomieszczenia najlepiej ocenić z profesjonalną firmą, której zlecimy wymianę instalacji CO, jak chociażby firma Instal-Therm Marcin Jachimczyk. Warto też, korzystając ze wskazówek specjalisty, zakupić grzejniki i kocioł w miejscu przezeń wskazanym. Mamy wtedy możliwość uzyskania naprawdę atrakcyjnych rabatów, niedostępnych dla klienta indywidualnego bez polecenia.

Dlaczego wymieniać grzejniki na nowoczesne?

Grzejniki starego typu nie są ekonomiczne. Wymagają więcej paliwa, aby finalnie oddać tę samą ilość ciepła co nowoczesne odpowiedniki. Dawniej za właściwe parametry pracy ogrzewania uważało się wskaźniki 90/70/20 (temperatura wody zasilającej grzejnik 90°C, temperatura powrotu 70°C oraz temperatura w pomieszczeniu 20°C). Dawały je grzejniki mocy (na żeberko) 130 W. Nowoczesne grzejniki tą samą temperaturę „oddadzą” przy mocy 100W i zdecydowanie mniejszej temperaturze wody zasilającej.

Aby dobrze dobrać moc wymienianego grzejnika, zaleca się przyjąć wielkości parametrów 75/65/20 (temperatura wody zasilającej grzejnik 75°C, temperatura powrotu 65°C oraz temperatura w pomieszczeniu 20°C).

Mocy grzejnika, nie oszukasz

Idąc dalej, w kierunku konieczności wymiany starych grzejników na nowe, warto posłużyć się jeszcze innymi wskaźnikami – wynikami badań. Otóż dawniej, w erze grzejników żeliwnych, sugerowano zapotrzebowanie na ciepło niezbędne do ogrzania budynku w wysokości 100 W na m2. W nowych budynkach, w których wymienione są okna i zastosowana dobrej jakości izolacja cieplna ścian ten parametr spada do 35-40 W/m2. Różnica jest kolosalna. Ciepło w pomieszczeniach zachowane a oszczędności w kosztach ogrzewania zdecydowanie mniejsze.

Trzeba pamiętać, że podstawowa zasada wymiany ciepła mówi, że ilość ciepła oddanego przez grzejnik zależy od temperatury wody wpływającej do grzejnika, jej wychłodzenia i temperatury otoczenia.

Teoretycznie wyższa temperatura wody w grzejniku pozwala zastosować mniejsze grzejniki. Pozornie wydaje się to wskazane. Wyższa temperatura wody to mniejszy komfort cieplny w pomieszczeniu i duże straty przy przesyle ciepła. Warto zatem zawsze przy decyzji wymiany grzejników korzystać z wiedzy eksperckiej firm zajmujących się montażem i modernizacją instalacji grzewczych w budynkach.

Opracowanie:
Jaworzno, Azot 8 lok. 45
tel. 515 587 258
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz