Artykuł sponsorowany

Jak właściwie dbać o czystość stołu roboczego na kuchennym zapleczu?

Jak właściwie dbać o czystość stołu roboczego na kuchennym zapleczu?

Choć zaplecze kuchenne jest często niewidoczne dla klientów restauracji, jego czystość ma wpływ na jej postrzeganie. Brudny stół roboczy może spowodować pogorszenie jakości posiłków, a nawet zatrucie. Jednocześnie warto wspomnieć, że możliwe jest utrzymanie czystości bez nadmiernego zaangażowania pracowników – wystarczy jedynie przestrzegać kilku prostych zasad.

Nawyk regularnego sprzątania każdego dnia

Stoły robocze należą do wyposażenia zaplecza kuchennego, które należy czyścić każdego dnia. Jeśli to możliwe czyszczenie powinno odbywać się w czasie przerw pomiędzy przygotowaniem posiłków. W sytuacji, kiedy jest to niemożliwe – przynajmniej dwa razy dziennie, przed rozpoczęciem pracy na danym stanowisku oraz po jej zakończeniu. To pracownicy odpowiedzialni są za utrzymanie czystości na zapleczu, dlatego nawyk regularnego sprzątania jest tak ważny. Każdy z nich powinien wiedzieć, co wchodzi w zakres jego obowiązków oraz w jaki sposób należy czyścić i dezynfekować powierzchnię.

Dobrze, jeśli do czyszczenia poszczególnych obszarów zaplecza kuchennego oddelegowane są konkretne osoby, np. pomoc kuchenna odpowiada za czystość stołu roboczego. Nie ma wówczas sytuacji, kiedy nikt nie poczuwa się w obowiązku do sprzątania. Dzięki temu, że każdy pracownik będzie odpowiadał za czystość jednego obszaru, będzie czuł się odpowiedzialny za wykonanie swojej pracy właściwie.

Odpowiednie preparaty i środki czyszczące

Stoły gastronomiczne, jak te dostępne w ofercie producenta stołów i okapów gastronomicznych Alkos, są zwykle wykonane ze stali nierdzewnej, która jest niezwykle łatwa w czyszczeniu. Należy jednak pamiętać, że każdy materiał może zostać uszkodzony, jeśli zostaną zastosowane niewłaściwie preparaty czyszczące. Dlatego należy zaopatrzyć pracowników w niewielkie i poręczne środki czystości, które zawsze będą mogli mieć pod ręką i które będą przeznaczone do danego obszaru, za który są odpowiedzialni. Do mycia mebli ze stali nierdzewnej przyda się również miękka ściereczka, która nie spowoduje zarysowań w materiale. Należy również pamiętać, że wszelkie środki czyszczące muszą posiadać odpowiednie certyfikaty dopuszczające je do kontaktu z żywnością.

Dobrze, jeśli preparaty będą zawsze dostępne w zapasowej ilości, dzięki czemu nie zabraknie ich w najmniej spodziewanym momencie. Do codziennego zastosowania sprawdzają się również środki, których nie trzeba spłukiwać oraz takie, które jednocześnie myją oraz dezynfekują. Dzięki temu sprzątanie jest szybkie i łatwe oraz utrzymana jest czystość stołu roboczego na kuchennym zapleczu. Do zastosowań okresowych warto zaopatrzyć się w mocniejsze preparaty, które poradzą sobie z ciężkimi zabrudzeniami oraz ewentualnymi drobnoustrojami znajdującymi się w zakamarkach blatu roboczego.

Czystość to nie tylko mycie

W celu utrzymania stołu gastronomicznego w idealnej czystości niezbędna jest świadomość kilkuetapowego oczyszczania. W pierwszej kolejności należy przygotować powierzchnię do mycia, usuwając z niej resztki pożywienia i powierzchowne zabrudzenia. Następnym krokiem jest mycie właściwe, z wykorzystaniem detergentu i wody. Ostatnim etapem jest dezynfekcja, która pozwala na pozbycie się niewidocznych gołym okiem mikroorganizmów, np. bakterii lub grzybów, które mogłyby mieć wpływ na jakość przygotowywanych potraw. Do dezynfekcji można wykorzystać preparaty chemiczne lub gorącą parę. Dzięki temu powierzchnia będzie idealnie czysta, a tym samym będzie można bezpiecznie przygotowywać na niej posiłki.

Z tego względu ważne jest również przeprowadzanie regularnych kontroli wewnętrznych. Choć istnieją przepisy, które dokładnie określają częstotliwość mycia i sprzątania, a także nakładają na gastronomię kary za ich nieprzestrzeganie, pracownicy nie powinni stosować się wyłącznie do obowiązującego prawa. To nie kontrola sanepidu powinna skłonić do regularnego czyszczenia stołu roboczego i innych elementów zaplecza, lecz wewnętrzne inspekcje managera lub innej osoby. Dzięki temu czystość będzie utrzymywana na bieżąco, a tym samym regularne sprzątanie będzie łatwiejsze oraz w mniejszym stopniu angażujące pracowników.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz