Materiał Partnera

Jak wcześnie zacząć naukę języka obcego u dzieci

Jak wcześnie zacząć naukę języka obcego u dzieci

Dzieci bardzo szybko przyswajają nowe informacje. Nic więc dziwnego, że rodzice decydują się na posyłanie ich na różnego rodzaju zajęcia dodatkowe – umiejętności nabyte w pierwszych latach życia zaprocentują w przyszłości. Warto jednak wiedzieć jak wcześnie można rozpocząć edukowanie pociech, szczególnie w kwestii nauki języka obcego.

Oczekiwania rodziców

Współcześni rodzice zdają sobie sprawę z trudnościami na rynku pracy – sami niejednokrotnie ich doświadczyli. Dlatego o dorosłym życiu pociech myślą od ich urodzenia, starając się pokierować ich rozwojem we właściwym kierunku. Z tego powodu modne stało się posyłanie dzieci na niezliczoną ilość zajęć dodatkowych, wśród których prym wiodą zajęcia językowe.

-Znając te tendencje, dyrektorzy placówek edukacyjnych przygotowują coraz to nowe i ciekawsze oferty zajęć językowych dla najmłodszych. Nauczyciele języków obcych tworzą zróżnicowane programy kształcenia, odpowiednio dostosowane do wieku i możliwości ucznia – tłumaczy nasz rozmówca, reprezentant Przedszkola „Tęczowa Kraina”, które swoje placówki ma w Kobyłce i Wołominie.

Kiedy rozpocząć naukę

Wbrew obawom sceptyków, wszelkiego rodzaju badania wykazują brak przeciwwskazań do rozpoczęcia nauki dowolnego języka obcego nawet przez najmłodsze dzieci. Edukacja w wieku przedszkolnym ma znaczący wpływ na rozwój intelektualny, a to w przyszłości może przyczynić się do osiągania wyższych wyników w szkole.

Największą zaletą wczesnego rozpoczęcia nauki języków jest szybkość i efektywność nauki, która na tym etapie edukacji nie dostarcza małym uczniom większych problemów. Dzieci przyswajają nowe języki tak szybko, jak przyswajają język ojczysty.

Warto jednak pamiętać, że rozpoczęcie nauki w wieku przedszkolnym nie jest gwarancją cudu – do pełnego sukcesu niezbędne są systematyczność i ciągłość. W tym wieku dzieci powinny uczyć się podstaw obcego języka, które ułatwią im dalszą edukację w czasie kolejnych jej etapów. Nie można oczekiwać od dzieci niemożliwego i należy wykazać się wobec nich dużą cierpliwością oraz wyrozumiałością. Na nic zda się również zmuszanie swoich pociech do nauki, gdyż może to przynieść efekt odwrotny do zamierzonego i skutecznie zniechęcić je do poznawania języków obcych. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz