Artykuł sponsorowany

Jak ważna jest izolacja płaskiego dachu?

Jak ważna jest izolacja płaskiego dachu?

Dachy płaskie stanowią coraz częściej spotykane w Polsce rozwiązanie. Powodem jest nie tylko możliwość uzyskania unikalnego designu naszego budynku, ale też względy praktyczne, które niejednokrotnie przeważają nad zadaszeniami dwuspadowymi. Jednak w przypadku chęci zastosowania takiego rozwiązania, istotne okazuje się powierzenie realizacji specjalistom, którzy zadbają o kluczowe elementy: odpowiednią izolację termiczną i przeciwwilgociową.

Dach płaski – nieograniczone możliwości i unikalna przestrzeń

Stropodach, zwany także dachem płaskim, daje właścicielom budynku szeroką paletę możliwości ze względu na swój niewielki stopień nachylenia (od 1 do 12 stopni). Nie musi on bowiem pełnić roli tylko i wyłącznie zadaszenia. Wiele osób decyduje się choćby na przeobrażenie go w klimatyczny taras czy ogródek zielony, uzyskując tym samym dodatkową przestrzeń na spędzanie wolnego czasu. W bardziej ekskluzywnym wydaniu może on także stanowić podstawę do zrealizowania basenu, co udowadnia, że dobrze wykonany dach płaski jest wytrzymałą i solidną konstrukcją. W naszym kraju wciąż pokutuje jednak przeświadczenie, że jest to rozwiązanie często nazbyt trudne do wykonania i niepraktyczne. Inwestorzy niesłusznie się go wystrzegają, obawiając się między innymi problemów z zatrzymywaniem i spływaniem wody deszczowej, nieszczelnościami czy utratą ciepła. Są to jednak elementy z którymi współcześnie, ze względu na dostępność dobrych materiałów, łatwo sobie poradzić, a realizacja i eksploatacja może okazać się zupełnie bezproblemowa. Gwarancję taką mamy wtedy, gdy zadanie wykonania powierzymy specjalistom od dachów płaskich.



Izolacja dachu płaskiego kluczem do bezproblemowego użytkowania

Choć dach płaski niewidoczny jest dla osób z zewnątrz, to naiwnym byłoby myślenie, że zwalnia to inwestora z zadbania o jego najwyższą jakość, zarówno pod względem zastosowanych materiałów jak i samego wykonania. Jest to konieczne po to, aby uniknąć ewentualnych kosztów związanych z niedoróbkami, które finalnie mogłyby doprowadzić między innymi do przeciekania dachu czy niepożądanych strat ciepła. Według specjalistów z firmy Mig Bud w przypadku takiego zadaszenia absolutnie konieczne jest zastosowanie najlepszej jakości materiałów oraz sama jakość wykonania, za którą odpowiadać będzie ekipa budowlana. W przypadku termoizolacji dachu płaskiego fachowcy polecają zastosowanie uznanych styropianów o odpowiedniej twardości lub płyt izolacyjnych PIR. Produkty te łączą w sobie trwałość oraz wysoki stopień stabilności na odkształcanie. Współcześnie są także w pełni bezpieczne zarówno dla zdrowia ludzi, jak i dla środowiska naturalnego. W przypadku równie istotnej hydroizolacji, największym uznaniem cieszą się membrany hydroizolacyjne np.  ExtruBit (ECB) lub ExtruPol (TPO). Są to dedykowane do realizacji dachów płaskich membrany charakteryzujące się wysoką odpornością na wahania temperatur, naciski czy przerastanie korzeniami, co może być istotne szczególnie w przypadku chęci wykonania dachu zielonego.  

Realizacja dachu płaskiego wcale nie musi być trudna, o ile zwrócimy uwagę na jakość zastosowanych materiałów oraz rzetelność i doświadczenie realizujących go budowlańców.

W tym przypadku zdecydowanie nie warto iść na jakiekolwiek ustępstwa wybierając tańsze rozwiązania, gdyż długoterminowo narazimy się na niepożądane wydatki i konieczność ponownych inwestycji i napraw.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz