Jak walczyć ze szkodnikami krzewów owocowych?

Jak walczyć ze szkodnikami krzewów owocowych?
Piękne i smaczne owoce są nie tylko ozdobą, ale także łakomym kąskiem. Jak dbać o krzewy, aby przynosiły jak największe plony i jak chronić je oraz walczyć ze szkodnikami, które atakują zarówno rośliny jak i ich owoce?

Truskawki i maliny

Zarówno truskawki jak i maliny są jednymi z najbardziej łakomych kąsków w polskich ogrodach. Wynika to z faktu, że należą do jednych z najwcześniejszych owoców, które można zjeść prosto z krzaka. Niestety nie tylko ludzie są amatorami tych specjałów. Wśród chorób, które je często atakują, są szara pleśń, biała plamistość czy mączniak prawdziwy. Wśród pasożytów soki truskawki ceni także roztocz truskawkowiec, który wypijając je, powoduje przedwczesne obumieranie liści.

Szara pleśń atakuje wszystkie części rośliny i w przypadku niezwalczenia choroby może doprowadzać do obumierania całego krzaka. Maliny przed tym pasożytem można chronić przez usuwanie porażonych pędów oraz stosując specjalne opryski wykorzystujące środki grzybobójcze. W przypadku truskawek także jedynym ratunkiem dla roślin jest stosowny oprysk. Podobnie walczyć można także z chorobami takimi jak biała plamistość oraz mączniak prawdziwy truskawki, które trzeba niszczyć za pomocą właściwie dobranych oprysków oraz usuwania zainfekowanych pędów. Bez wątpienia chemiczne kuracje skierowane na choroby i pasożyty krzewów owocowych to jeden z podstawowych sposobów na odpowiednią ochronę plonów. Brak stosownych oprysków może w konsekwencji powodować wymieranie poszczególnych roślin i znaczne obniżenie wydajności plonów.

Szkodniki żerujące na porzeczkach

Niezwykle popularną chorobą dotykającą krzaki porzeczki czarnej jest rdza wejmutki i porzeczki, która charakteryzuje się pojawiającymi się jasnozielonymi plamami na wierzchu liści oraz na spodzie delikatnymi poduszeczkami, które z czasem ciemnieją, tworząc brunatny nalot. Choroba ta ma dwóch żywicieli - jednym jest czarna porzeczka, a drugim sosna wajmutka, na pędach której choroba zimuje. Z chorobą można walczyć za pomocą stosownych oprysków ze środków grzybobójczych.

Częstym szkodnikiem występującym na plantacjach porzeczek jest wielkopąkowiec porzeczkowiec tworzący nabrzmiałe, wielkie pąki, w których się rozwija oraz wysysa soki z zawiązków owoców i kwiatów. Jedynym znanym sposobem na walkę z nim jest stosowany oprysk.

Agrest

Na tym krzewie rozwija się najpowszechniejsza z przedstawionych w tym artykule chorób krzewów owocowych w Polsce. Jest to amerykański mączniak agrestu, który tworzy białawy nalot grzybni na wszystkich elementach krzewu. Można go zneutralizować, stosując opryski ze środków grzybobójczych.
Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także