Artykuł sponsorowany

Jak walczyć o prawo do kontaktów z dziećmi?

Jak walczyć o prawo do kontaktów z dziećmi?

Rodzic ma prawo do kontaktów z dzieckiem, nawet jeśli rozwiedzie się ze swoim małżonkiem. Niestety, dość często zdarza się, że prawo to jest ograniczane przez drugiego rodzica. Co można wtedy zrobić? Jak można zabiegać o kontakt ze swoim potomkiem? W wielu sytuacjach konieczna jest niestety pomoc adwokata. Swoich praw, jako rodzic, trzeba często bronić w sądzie.

Co mówią przepisy?

Zasady dotyczące kontaktów rodziców z dzieckiem precyzuje polskie prawo w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Zgodnie z tymi przepisami, niezależnie od władzy rodzicielskiej, rodzice i ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. Poprzez kontakty z dzieckiem prawodawca rozumie przede wszystkim przebywanie z dzieckiem w ramach odwiedzin, spotkań i zabierania go z miejsca stałego pobytu. Ponadto oznacza to także porozumiewanie się poprzez korespondencję i inne środki komunikacji na odległość. Jeśli dziecko na stałe mieszka tylko z jednym z rodziców, to obowiązkiem rodziców jest wspólne określenie zasad opieki nad potomkiem, kierując się przy tym dobrem dziecka. Przepisy określają też sytuacje ograniczenia kontaktów rodziców z dzieckiem. Prawa do utrzymania kontaktów z dzieckiem mogą zostać ograniczone przez sąd opiekuńczy. Sąd ma prawo zakazać spotykania się z dzieckiem, zakazać zabierania dziecka poza stałe miejsce pobytu, zezwolić na spotkania z dzieckiem warunkowo – tylko w obecności drugiego rodzica, kuratora lub innej osoby wskazanej przez sąd. Możliwe jest też ograniczenie kontaktów porozumiewania się na odległość lub ich zakazanie. Sąd może ograniczyć kontakty z dzieckiem tylko kiedy poważnie one naruszają dobro małoletniego.

Jak walczyć o swoje prawa do kontaktów z dzieckiem?

Jak widać, zgodnie z przepisami ograniczenie kontaktów rodzica z dzieckiem może mieć miejsce tylko w sytuacjach wyjątkowych. Niestety, praktyka wygląda często nieco inaczej niż sądowa teoria. Rodzic, który zajmuje się dzieckiem na co dzień dość często próbuje ograniczyć kontakty pociechy z drugim z rodziców. Często powodem są po prostu nieprzepracowane emocje związane z rozstaniem. Zdarza się też, że eden z rodziców próbuje dowieść, że drugi nie powinien mieć prawa do kontaktów z dzieckiem. Jak w takiej sytuacji można się bronić? Przede wszystkim warto zainwestować w dobrego prawnika. Doświadczeniem w tego typu sprawach dysponuje Jacek Heliński Kancelaria adwokacka. Z pomocą dobrego prawnika dowiedziemy swojej niewinności i uzyskamy prawo do widywania się z dzieckiem. Pamiętajmy, że dobro dziecka jest najważniejsze, dlatego panujemy nad emocjami podczas postępowania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz