Artykuł sponsorowany

Jak uzyskać poświadczenie dziedziczenia u notariusza?

Jak uzyskać poświadczenie dziedziczenia u notariusza?

Notariusz jest osobą zaufania publicznego, zobowiązaną do dokonywania zgodnie z prawem czynności notarialnych. Sporządzane w kancelarii notarialnej akty notarialne zyskują charakter dokumentów urzędowych, co ma niebagatelne znaczenie dla ich wagi w wymiarze prawnym. Z tego powodu nadawanie czynnościom formy notarialnej wynika zarówno z obowiązku, jak i z wyboru osób zainteresowanych uzyskaniem np. poświadczenia dziedziczenia.

Czym jest poświadczenie dziedziczenia?

Poświadczenie dziedziczenia, czyli uzyskanie prawomocnego dowodu na nabycie praw do spadku, może nastąpić na dwa sposoby: na drodze sądowej lub też poprzez uzyskanie stosownego aktu notarialnego. Ponieważ uzyskanie postanowienia sądu może być bardziej czasochłonne i stresujące, często wybieraną alternatywą jest skorzystanie z usług kancelarii notarialnej. Warto przy tym zaznaczyć, że poświadczenie dziedziczenia sporządzone u notariusza, czym zajmują się np. kancelarie notarialne Jeziorscy, jest tak samo ważne jak wydane przez sąd postanowienie o nabyciu spadku. W akcie poświadczenia dziedziczenia powinny znaleźć się niezbędne informacje, takie jak data sporządzenia aktu, dane notariusza, spadkodawcy i spadkobierców, a także podpisy wszystkich uczestniczących w czynności notarialnej.

Kiedy można uzyskać poświadczenie dziedziczenia?

Warto zaznaczyć, że w szczególnych sytuacjach notariusz może odmówić sporządzenia aktu poświadczenia. Sytuacje takie to np. otwarcie spadku przed 1 lipca 1984 roku bądź wcześniejsze sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia lub wydanie postanowienia sądowego w tej sprawie dla danego spadku. Pamiętajmy również, że uzyskanie notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia jest możliwe tylko w sytuacji, gdy sprawa będzie niesporna, a więc nie budząca wątpliwości co do zgodności spadkobierców i tytułu dziedziczenia. Jeśli przy sporządzaniu aktu notarialnego nie będą obecne wszystkie osoby wchodzące w rachubę jako spadkobiercy, zarówno testamentowi, jak i ustawowi, lub jeśli dojdzie pomiędzy nimi do sporu - poświadczenie dziedziczenia będzie możliwe tylko na drodze sądowej. Co więcej, jeśli od otwarcia spadku nie minęło sześć miesięcy, poświadczenie dziedziczenia jest możliwe tylko w sytuacji, gdy wszyscy spadkobiercy złożyli oświadczenia o przyjęciu bądź też odrzuceniu spadku.

Uzyskanie poświadczenia dziedziczenia

W jaki sposób można uzyskać notarialne poświadczenie dziedziczenia? W pierwszej kolejności dochodzi do sporządzenia protokołu dziedziczenia przez notariusza. W tym celu w kancelarii powinni zgromadzić się wszyscy wchodzący w rachubę spadkobiercy, którzy zgodnie zgłosili stosowny wniosek. Dopiero po zakończeniu czynności związanych z protokołem, notariusz sporządza właściwy akt poświadczenia dziedziczenia, a następnie dokonuje wpisu do rejestru aktów poświadczenia dziedziczenia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz