Artykuł sponsorowany

Jak uzyskać odszkodowanie za błąd medyczny?

Jak uzyskać odszkodowanie za błąd medyczny?

Prawidłowa opieka medyczna jest podstawowym obowiązkiem lekarzy wobec pacjentów. Czasami zdarzają się jednak sytuacje, w których dochodzi do nieprawidłowości czy zaniedbań. Zdarzają się błędy medyczne/ lekarskie, które według przepisów prawnych mogą być podstawą do dochodzenia odszkodowania, zadośćuczynienia dla pacjenta. W jaki sposób można uzyskać taką rekompensatę?

Błędy i zaniedbania – jak można je sklasyfikować?

Według przepisów prawnych można rozróżnić dwa podstawowe rodzaje zaniedbań występujących w medycynie. Pierwszym rodzajem są błędy medyczne, które dotyczą działania osób pracujących w służbie zdrowia – niekoniecznie może to być błąd lekarza, ale na przykład pielęgniarki, ratownika medycznego czy każdej innej osoby, która obsługuje sprzęt medyczny. Drugim typem są natomiast błędy lekarskie, które dotyczą właśnie tej grupy specjalistów.

Z jakimi rodzajami błędów można się spotkać?

Błędy medyczne mogą pojawić się na każdym etapie diagnozy lub leczenia. Bardzo często dotyczą one błędnej oceny stanu zdrowia osoby badanej czy źle podjętego leczenia. Według prawa mogą być to również sytuacje, w których pacjent nie ma możliwości wykonania zleconego badania – wówczas jest to błąd techniczny. Niezależnie od rodzaju błędu, pacjent ma prawo domagać się odszkodowania za każdą z wyżej wymienionych sytuacji.

Odpowiedzialność placówki medycznej

Każda placówka medyczna – niezależnie od tego, czy jest to szpital, czy przychodnia – powinna mieć ubezpieczenie OC – od odpowiedzialności cywilnej. Jak podkreśla przedstawiciel Kancelaria Radców Prawnych Marek Zielińska Markowicz s.c.: W większości przypadków ubezpieczyciel odpowiada za wypłacenie odszkodowania na rzecz pacjenta.Dochodzenie roszczeń o odszkodowanie, zadośćuczynienie dot. błędu medycznego nie należy do spraw prostych, wymaga specjalistycznej wiedzy,  dobrze zdecydować się na specjalistę, który zajmie się prowadzeniem sprawy i dopilnuje wszelkich formalności – dodaje.

Jednak nie jest to jedyny sposób, w jaki można domagać się odszkodowania, zadośćuczynienia za popełnione błędy. Wniosek można kierować również do specjalnej Wojewódzkiej Komisji do Spraw Orzekania o Medycznych. Według niektórych ta droga jest zdecydowanie szybsza. Wiele zależy jednak od konkretnego przypadku.

Na jakie odszkodowanie może liczyć pacjent?

W przypadku uwzględnienia roszczeń - większość spraw kończy się jednorazowym odszkodowaniem,.  Zdarzają się jednak błędy, które mogą być podstawą do przyznania tak zwanej renty okresowej. W tej sytuacji konieczne jest udowodnienie utraty  zdolności poszkodowanego do pracy zarobkowej całkowicie lub częściowo albo zwiększenia jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość.

W każdym przypadku, sprawa rozpatrywana jest jednak indywidualnie, a wymiar odszkodowania, zadośćuczynienia uzależniony jest od wyrządzonej szkody i jej skutków.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz