Artykuł sponsorowany

Jak uzyskać decyzję środowiskową?

Jak uzyskać decyzję środowiskową?

Rozpoczęcie procedury przygotowywania niemal każdej inwestycji wiąże się z koniecznością uzyskania odpowiednich zgód i pozwoleń. Zgodnie z procedurami pierwszeństwo mają jednak zezwolenia związane z oddziaływaniami środowiskowymi. W przypadku wielu projektów podstawową czynnością będzie więc wystąpienie o decyzję środowiskową, co wymaga jednak przygotowania potrzebnej w tym procesie dokumentacji.

 

Kiedy uzyskanie decyzji środowiskowej będzie niezbędne?

 

Sprawdzenie, czy przy konkretnym rodzaju inwestycji potrzebne będzie występowanie o wydanie decyzji środowiskowej, jest wstępem do odpowiedniego przygotowania całej dokumentacji. Jeśli chodzi o inwestycje budowlane, to decyzja środowiskowa będzie obowiązkowa w przypadku konieczności pozyskania pozwolenia na budowę, decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego oraz pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych, jak również decyzji o pozwoleniu na zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części. Nie można się będzie bez niej obejść także przy występowaniu o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Decyzja środowiskowa okaże się niezbędna m.in. przy pozwoleniach na inwestycję drogową, przetwarzanie odpadów czy pozwoleniu wodnoprawnym na regulację wód, wykonanie urządzeń wodnych oraz wydobywanie kruszywa.

 

Jaka jest procedura występowania o decyzję środowiskową?

 

Złożenie wniosku o wydanie decyzji środowiskowej wiąże się z koniecznością przygotowania odpowiedniej dokumentacji. Jeśli planowana inwestycja będzie potencjalnie mogła oddziaływać na środowisko podstawowym dokumentem, jaki należy przygotować, jest karta informacyjna. W sytuacji, gdy inwestycja będzie znacząco oddziaływała na środowisko, wymagane będzie przygotowanie raportu o oddziaływaniach środowiskowych. Katalog inwestycji, przy których przygotowanie raportu będzie potrzebne, zawiera dość długą listę przedsięwzięć. Znajdują się na nie m.in. instalacje służące do wytwarzania nawozów mineralnych lub środków ochrony roślin oraz produktów biobójczych. Wśród inwestycji, przy których raport będzie konieczny, jeśli tak zdecyduje organ wydający decyzję środowiskową, są np. instalacje do garbowania lub uszlachetniania skór. Zwykle decyzję wydaje wójt, burmistrz, prezydent miasta, a niekiedy starosta lub regionalny dyrektor ochrony środowiska. Pomocne w uzyskaniu decyzji będą usługi firmy przygotowującej na zlecenie potrzebne dokumenty. Dobrym wyborem okaże się np. KIK ECO LAB. Specjalizuje się ona w tworzeniu niezbędnej dokumentacji środowiskowej oraz uzyskiwaniu potrzebnych pozwoleń.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz