Artykuł sponsorowany

Jak uszczelnić taras? Porady i sugestie

Jak uszczelnić taras? Porady i sugestie

Nawet najpiękniejszy taras, ze względu na swoją ekspozycję zewnętrzną, może ulec uszkodzeniu. Narażony na promieniowanie słoneczne, opady atmosferyczne, wilgoć i inne czynniki – niszczeje. Wpływ na tę sytuację ma również źle wykonana warstwa izolacyjna, która w praktyce okazuje się niezwykle istotna dla trwałości całej konstrukcji. Na szczęście uszkodzony taras można naprawić.

Przebywanie na tarasie to prawdziwa przyjemność, o ile jest on estetyczny i bezpieczny. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zaprojektowanie poszczególnych warstw, zwłaszcza tej odpowiedzialnej za izolację. To, po czym chodzisz i co jest widoczne na zewnątrz, to powłoka tarasu. Pod nią kryje się kilka innych warstw, w tym warstwa betonu, gruntu, paraizolacji izolacji termicznej, geowłókniny oraz membrany PVC. Liczba i rodzaj poszczególnych elementów są dobierane indywidualnie, w zależności od oczekiwań inwestora i lokalizacji tarasu. Gdy dojdzie do uszkodzeń wewnątrz, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie zlecenie prac remontowych fachowcom, np. z firmy Szczelny Taras.

Najczęstsze problemy z tarasami

W zależności od tego, jaka jest wierzchnia warstwa pokrywająca taras (deski, żwir, trawa, płytki ogrodowe, klepki, kamień dekoracyjny, membrana), użytkownicy mogą napotkać różne problemy, w tym:

  • pękanie posadzki,
  • tworzenie się uskoków między poszczególnymi elementami,
  • przecieki,
  • płowienie od słońca.

Przeciekający taras to problem zwłaszcza wtedy, gdy znajduje się on nad garażem lub innym pomieszczeniem. Efekty są szybko widoczne na suficie i mogą prowadzić do naruszenia ścian oraz powstawania wilgoci. Brak szybkiej reakcji niesie jeszcze poważniejsze konsekwencje w postaci grzybów, pleśni, odpadającego tynku. Skorodowany i popękany beton znacznie obniża wytrzymałość całej konstrukcji. Dlatego taras, który ma uszkodzoną warstwę hydroizolacyjną, należy bezzwłocznie uszczelnić.

Wbrew pozorom wykonanie tych prac nie musi oznaczać kosztownego i długotrwałego remontu. Dzięki nowoczesnym technologiom często nie ma konieczności usuwania starego podłoża. Naprawa z wykorzystaniem membran PVC jest bardziej skuteczna od tej wykonywanej z użyciem tradycyjnych klejonych płytek ceramicznych, które mogą się odspajać i powodować przecieki na linii fug.

Jak samodzielnie odświeżyć taras?

Kiedy już prace uszczelniające zostaną wykonane, należy jeszcze raz zabezpieczyć warstwę wierzchnią. Do jej pielęgnacji najlepiej używać dedykowanych środków do drewna lub kamienia. W kwestii doboru roślin warto sugerować się ekspozycją tarasu i kupić te gatunki, które najlepiej poradzą sobie w miejscach nasłonecznionych lub zacienionych. Wygodny taras nie jest kompletny bez stolika z krzesłami.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz