Artykuł sponsorowany

Jak usunąć graffiti?

Jak usunąć graffiti?

Graffiti może zachwycać, jednak warto pamiętać, że „malowanie po murach”, które są czyjąś własnością, jest przestępstwem. Osoby tworzące „artystyczne” malunki zwykle nie są pociągane do odpowiedzialności, więc obowiązek usuwania graffiti oraz konieczność poniesienia dość dużych kosztów, które się z tym wiążą, spoczywają na właścicielach nieruchomości. Podpowiadamy, jak skutecznie usunąć graffiti oraz co zrobić, aby chronić swoją własność przed „artystami”.

Usuwanie graffiti – w jaki sposób pozbyć się uciążliwego problemu?

Graffiti postrzegane jest w kategoriach sztuki i pewnie każdy właściciel nieruchomości chciałby, aby jego budynek ozdobił nieuchwytny i owiany tajemnicą Banksy, jednak najczęściej na murach kamienic, budynków użyteczności publicznej, filarach mostów i wiaduktów, a także w podziemnych przejściach podziwiać możemy „dzieła”, które z prawdziwą sztuką mają niewiele wspólnego. Obraźliwe hasła, bohomazy oraz inne, czasami wręcz odrzucające, rysunki są od lat ogromnym problemem, którego nie da się rozwiązać inaczej, niż przez bezpośrednie zapobieganie jego wystąpieniu. Nie pomoże monitoring, bo „artyści” sprytnie maskują swój wizerunek, a same kary za zniszczenie cudzej własności też nie należą do najwyższych, a niestety usuwanie graffiti sporo kosztuje i może wiązać się z koniecznością odnawiania całej elewacji.

Jak usunąć graffiti?

Konieczność usunięcia graffiti spoczywa najczęściej na właścicielu nieruchomości (jedynie czasami uda się zmusić twórcę do usunięcia jego dzieła) i generuje ogromne koszty.

W przypadku graffiti najlepiej zapobiegać niż usuwać, bo koszty z tym związane są bardzo wysokie. Jeżeli musimy usunąć graffiti najlepiej zastosować w tym celu specjalny rozpuszczalnik w formie płynnej lub w żelu i później zabezpieczyć podłoże powłoką antygraffiti – wyjaśnia specjalista z firmy PHSC Chemicals z Poznania.

Przystępując do usuwania graffiti, warto pamiętać o:

  • doborze odpowiedniego środka czyszczącego do rodzaju podłoża,
  • jak najszybszym przystąpieniu do usuwania powstałego na murze lub innej powierzchni rysunku,
  • wyborze rozpuszczalnika, który przeznaczony jest do usuwania farb w sprayu, bo zwykły środek może jedynie pogorszyć sytuację.

Warto pamiętać, że zastosowanie zwykłych rozpuszczalników podczas usuwania graffiti może spowodować powstanie nieestetycznych i trudnych do usunięcia plam, dlatego lepiej skorzystać z profesjonalnych produktów, które pozwalają w bezpieczny sposób pozbyć się rysunków, widniejących nie tylko na murach, ale także innych powierzchniach np. ekranach akustycznych. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz