Artykuł sponsorowany

Jak usunąć gniazdo os lub szerszeni?

Jak usunąć gniazdo os lub szerszeni?

Osy oraz szerszenie to insekty, których obawia się niejedna osoba. Nawet pojedyncze ugryzienie może być bardzo bolesne i niebezpieczne dla zdrowia. Jeśli zaś jesteś alergikiem, pod wpływem jadu tych insektów może dojść do wstrząsu toksycznego lub innych groźnych powikłań. Dlatego gdy w Twojej okolicy pojawi się gniazdo os lub szerszeni, warto wezwać fachowców, którzy je usuną.

Czy można wezwać straż pożarną do usunięcia gniazda szerszenia?

Odkrycie w pobliżu domu siedliska os lub szerszeni może wywołać nie lada panikę. Dlatego wiele osób, tuż po jego odnalezieniu, rozważa wezwanie straży pożarnej. Strażacy rzeczywiście mogą przeprowadzić usuwanie gniazd szerszeni i os, niemniej jednak… warto zastanowić się poważnie, czy ich wzywanie to najlepsze rozwiązanie. Jest tak wyłącznie w sytuacji, w której obecność gniazda przyczynia się do powstania sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia mieszkańców. Najczęściej jednak wcale tak nie jest, a wykonanie tego zadania może poczekać kilka dni przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. Pamiętaj: nieuzasadnione zgłoszenie gniazda do straży może spowodować, że strażacy nie dojadą na czas tam, gdzie będą naprawdę potrzebni. Lepiej zgłosić się zatem do firmy z branży DDD.

Jak wygląda profesjonalne usuwanie gniazda os lub szerszeni?

Specjaliści do usunięcia gniazda mogą zastosować rozmaite sposoby. „Wybór metody, którą pozbywamy się os i szerszeni, jest uzależniony od wielu czynników, m.in. od lokalizacji gniazda. Zawsze dobieramy taką, która najskuteczniej radzi sobie ze źródłem problemu” – wyjaśnia przedstawiciel firmy Insekt Robert Zasuwik.

W praktyce stosuje się m.in.:

  • metodę opryskową – w otoczeniu gniazda, jak i na samym gnieździe rozpyla się substancję toksyczną dla os lub szerszeni; wystarczy, że owad usiądzie na niej, aby doszło do uszkodzenia jego układu nerwowego, a w konsekwencji – do śmierci;
  • zamgławienie termiczne ULV – to metoda rozpylania mieszanki wody z preparatem biobójczym przy pomocy specjalnego zamgławiacza, który tworzy efekt zimnej mgły; ta forma aplikacji pozwala precyzyjniej dotrzeć do każdego zakamarka i skuteczniej pozbyć się owadów.

Wykorzystuje się również żelowanie i gazowanie. Natomiast, aby monitorować efektywność prac, montuje się specjalne pułapki na owady. Dopiero po neutralizacji owadów usuwa się samo gniazdo – tak, aby zmniejszyć do minimum ryzyko powrotu os i szerszeni.

Usuwania gniazd os i szerszeni nie należy wykonywać samodzielnie. Nieumiejętne przeprowadzenie procesu może tylko wzmocnić agresję owadów i zwiększyć zagrożenie. Nie ryzykuj – zgłoś się do specjalistów z branży DDD.

Opracowanie:
Sokołów Podlaski, Złota 15
tel. 602 796 095
Oceń artykuł (3)
3.7
Komentarze
Dodaj komentarz