Artykuł sponsorowany

Jak ustalić najkorzystniejszą formę opodatkowania – karta podatkowa

Jak ustalić najkorzystniejszą formę opodatkowania – karta podatkowa

Każdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od dochodów z działalności. Sprawdźmy, jak wybrać optymalną formę opodatkowania w zależności od rodzaju przedsiębiorstwa, jego wielkości, typu działalności oraz przewidywań finansowych.

Formy opodatkowania – rodzaje

Podatnicy mogą wybierać spośród czterech form opodatkowania: karty podatkowej, ryczałtu ewidencjonowanego, podatku liniowego oraz podatku na zasadach ogólnych

W przypadku osiągania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej przez osoby fizycznej bardzo popularnym modelem opłat podatkowych jest zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i karty podatkowej. Warto podkreślić obie formy podatkowe preferowane są osobom o małych kosztach związanych z prowadzeniem działalności. Przychody opodatkowane nie mogą być przy tym łączone z innymi źródłami, które podlegają opodatkowaniu.

Karta podatkowa – proste rozwiązanie

Najprostszą metodą preferowaną przez osoby prowadzące mikrodziałalności jest karta podatkowa. Rachunki lub faktury wystawiane są wyłącznie na żądanie klienta, a podatek opłacany co miesiąc w formie kwoty zryczałtowanej określonej przez Urząd Skarbowy z uwzględnieniem typu działalności, wielkości miejscowości oraz liczby zatrudnionych osób.

Decydując się na tę formę opodatkowania najlepiej skorzystać z pomocy biura rachunkowego, np. Rach-Mix Barbara Kaleta, które pomoże w sporządzeniu wniosku i złożeniu go do urzędu skarbowego. Warto wspomnieć, że nie zawsze mamy możliwość wyboru tej forma opodatkowania, a wynika to głównie z typu działalności jaką planujemy prowadzić. Jeśli jednak nasza planowana działalność nie jest wyłączona z tej formy opodatkowania warto  przed podjęciem ostatecznej decyzji przeanalizować jednak „za” i „przeciw”.

Czy warto skorzystać z karty podatkowej?

Największą zaletą karty podatkowej jest jej uproszczona formuła. Przedsiębiorca nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji dla dokumentowania przychodów podlegających opodatkowaniu, co znacznie obniża firmowe koszty księgowe i upraszcza wewnętrzne procedury. Taka forma opodatkowania jest szczególnie polecana osobom prowadzącym działalność w mniejszych miastach i na terenach wiejskich. Co ciekawe, w przypadku gdy wysokość stawki karty podatkowej nie jest wyższa od kwoty składki zdrowotnej, przedsiębiorca nie płaci podatku.

Karta podatkowa znosi obowiązek wyliczania miesięcznej zaliczki na podatek dochody i prowadzenia ewidencji zatrudnienia. Jedyne o czym  przedsiębiorca musi pamiętać to złożenie deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach (PIT-16A). Tak dalekie uproszczenie procedur skarbowych ma korzystny wpływ na struktury organizacyjne firmy i zachowanie płynności pracy.

Podstawową wadą związaną z rozliczaniem się na podstawie karty podatkowej jest brak możliwości łączenia dochodów opodatkowanych w formie karty podatkowej z innymi dochodami. Co więcej, podatek musi być uiszczany także w sytuacji, gdy prowadzona działalność przynosi straty. Przedsiębiorca nie może przy tym korzystać z ulg podatkowych i rozliczać się z wspólnie z małżonkiem. Karta podatkowa wiąże się również z niższą zdolnością kredytową, co może być dużym utrudnieniem dla młodego przedsiębiorcy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz