Materiał Partnera

Jak urządzić sypialnię?

Jak urządzić sypialnię?

Wciąż niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak kolosalne znaczenie dla jakości naszego życia ma dobry sen. Okazuje się, że niebagatelny wpływ na jego efektywność ma to, jak została urządzona i rozplanowana nasza sypialnia, która niestety coraz częściej staje się przestrzenią do tego, czego nie powinna: pracy, oglądania telewizji czy grania w gry komputerowe. Jak zadbać o nasz sen już na etapie projektowania sypialni?

Śpij dobrze

Sypialnia idealna powinna być przestrzenią relaksu, gdzie wypoczywamy po pracy i pozwalamy swojemu organizmowi na jedną z najbardziej niedocenianych, ale także najważniejszych aktywności odpowiadającej za nasze zdrowie i samopoczucie: sen. Wielu o tym zapomina i tworzy z tego pomieszczenia kolejne miejsce wzmożonej aktywności, będącej przedłużeniem naszego dnia. Jest to jednak zdecydowany błąd, za który płacimy niespokojnym nocnym odpoczynkiem, a nawet bezsennością. Dlatego też tak ważne jest, aby w miarę możliwości na sypialnię wydzielić zupełnie inne pomieszczenie w naszym domu lub mieszkaniu, gdzie stworzymy odpowiedni klimat regeneracji i odprężenia.

Telewizor i komputer? Nie tutaj

Znacząca część z nas, tuż przed snem ogląda telewizję bądź spędza czas z urządzeniami mobilnymi. Jest to element wpływający negatywnie na jakość naszego odpoczynku, bowiem światło niebieskie emitowane przez ekrany zaburza poziom melatoniny, przez co zdecydowanie trudniej nam zasnąć. Dlatego specjaliści radzą, aby z sypialni wynieść nie tylko telewizor i komputer, ale także telefon komórkowy. Jeśli ten ostatni pełni w naszym życiu także funkcję budzika, powinniśmy zastąpić go zwykłym urządzeniem na baterie.

Wygoda

Wygodne łóżko to absolutna podstawa dla szybszego zasypiania oraz dla zdrowia naszego kręgosłupa. Wybierając je, warto zadbać o naturalne materiały takie jak drewno, a także o odpowiedni materac. W przypadku samego stelaża, warto skorzystać z pomocy biur projektowych takich jak firma Komex, która dopasuje odpowiednią wielkość mebla do naszego pomieszczenia, a także zadba o jego wysoką jakość wykonania i solidność. W przypadku materaca, nie może on być ani za miękki, ani za twardy. Dobrze również, by był wykonany z dobrej jakości naturalnych, nieuczulających materiałów. Istotna jest także sama kołdra, a także poduszki. Powinny one być przyjemne w dotyku, a także zapewniać utrzymanie temperatury naszego ciała, co jest szczególnie ważne zimą. Dobrym wyborem może okazać się nabycie pościeli z bawełny z domieszką satyny, która jest niezwykle przyjemna od razu po jej zakupie, dzięki czemu szybko poczujemy się wygodnie i komfortowo.

Oświetlenie

Aby zapewnić sobie odpowiedni klimat i łatwiejsze wstawanie, oświetlenie w naszych sypialniach nie powinno być zbyt mocne. Możemy zastosować kilka jego źródeł, między innymi lampki na stolikach nocnych, a także dyskretną lampę centralną osłoniętą abażurem. Ciekawym wyborem są także oświetlane listy przypodłogowe emitujące delikatne światło, przydatne szczególnie nocą, gdy udajemy się po szklankę wody czy do toalety. Dzięki temu nie rozbudzimy swojego organizmu i wciąż pozostaniemy w fazie wyciszenia.

Przygotowanie do snu

Nawet sypialnia urządzona zgodnie z zaleceniami specjalistów na nic się nie zda, jeśli przed snem zapomnimy o kilku niezwykle ważnych elementach. Przede wszystkim przed udaniem się na spoczynek warto dobrze wywietrzyć pomieszczenie, co jest szczególnie istotne zimą. Kluczowe jest także powstrzymanie się przed nadmiernym jedzenie, gdyż nasz organizm, skupiony na trawieniu ciężkostrawnego posiłku, będzie miał trudności z zaśnięciem.

Dobra sypialnia to sypialnia przemyślana i przytulna. W jej przypadku powinien zdecydowanie wygrać minimalizm oraz dobrze zaprojektowane meble na wymiar, dopasowane do naszych specyficznych wymagań. Aby nam wszystkim spało się lepiej.

Opracowanie:
Poniatów, Akacjowa 1
tel. 44 646 36 82
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz