Jak urządzić pokój dziecięcy?

Jak urządzić pokój dziecięcy?

Pokój dla dziecka powinien być bezpieczny i funkcjonalny. Maluch musi czuć się w nim swobodnie. Wspaniale, jeśli pomieszczenie pobudza wyobraźnię malucha i jest spełnieniem jego dziecięcych marzeń. Przeczytaj nasze porady i dowiedz się, jak urządzić wnętrze dla dziecka, aby spełniało swoje najważniejsze funkcje, a przy tym dawało mu wiele radości. Sprawdź, jak podzielić pokój na strefy i jakie meble dziecięce wybrać.

Podziel pokój na strefy

Może się wydawać, że pokój dziecięcy nie wymaga pomocy profesjonalisty, który zajmie się jego projektowaniem. To błąd. Jego urządzaniu warto poświęcić trochę uwagi. Pierwszym krokiem powinno być zaplanowanie, w jakim stylu chcemy urządzić pomieszczenie i podzielenie je na strefy.

Pierwszą z nich powinna być strefa snu, w której maluch może odpocząć i wyspać się. Musi się więc w niej znaleźć wygodne łóżko dopasowane do wieku dziecka lub bardziej uniwersalne, które może posłużyć mu nawet kilka lat. W małym pokoju warto pomyśleć o łóżku piętrowym, pod którym można urządzić np. kącik do zabawy. Decydując się na takie rozwiązanie, pamiętaj jednak o odpowiednim oświetleniu.

Kolejną strefą powinna być strefa nauki. Tutaj muszą znaleźć się ergonomiczne meble, biurko i krzesło, które "rosną" wraz z maluchem. Miejsce nauki musi być dobrze oświetlone. Najlepiej, gdy biurko ustawione będzie prostopadle do źródła promieni słonecznych, dzięki czemu najlepiej wykorzystasz naturalne oświetlenie.

Ostatnią strefą w pokoju dziecięcym jest strefa zabawy. To tutaj zamieszkają ulubione zabawki twojego dziecka. Aby zadbać o porządek w tej części pokoju, możesz wykorzystać komodę z szufladami, skrzynię na zabawki, regał lub pojemniki i kosze. W większym pomieszczeniu warto zdecydować się również na pufy i krzesełka dziecięce. Pamiętaj, że wraz z dorastaniem dziecko powinno mieć coraz większą możliwość decydowania o wygladzie swojego pokoju.

Wybierz bezpieczne i funkcjonalne meble

Jeśli już zaplanowałeś, jak będzie wyglądał pokój twojego dziecka, pora na wybór odpowiednich mebli. Tutaj jednym z podstawowych wyznaczników powinna być funkcjonalność. Pokój malucha warto umeblować w sposób praktyczny, np. zdecydować się na zakup łóżeczka, które może być częściowo zdemontowane i służyć dziecku przez dłuższy czas. Niektóre łóżeczka pozwalają na regulację wysokości materaca i późniejsze przekształcenie w tapczanik. To super opcja!

Oprócz łóżka w pokoju malucha powinno znaleźć się biurko lub stolik oraz krzesło a także szafa na ubrania. Ważne jest, aby biurko było dobrze oświetlone, najlepiej naturalnym światłem. W zależności od wieku dziecka można zdecydować się na większe biurko, na którym zmieszczą się komputer czy dodatkowe szafki lub mniejszy stolik, idealny do zabawy farbami czy kredkami. 

Wybierając meble dziecięce, zwróć uwagę na ich bezpieczeństwo. Ważne jest, aby posiadały one wymagane atesty, nie powodowały alergii i miały zaokrąglone ranty pozwalające zminimalizować ryzyko uderzeń. W tym miejscu warto pamiętać, aby meble były pokryte ekologicznymi farbami i lakierami. Jeśli dziecko jest małe, należy również zabezpieczyć gniazdka elektryczne i zasłonić dostęp do kaloryfera. Osłona grzejnika ochroni dziecko przed bezpośrednim komtaktem z ciepłem.

pokój dla dziecka

Spełnij dziecięce marzenia

Które dziecko nie marzy o swoim zamku, domku na drzewie czy indiańskim namiocie? Aranżacja pokoju może pozwolić ci na spełnienie dziecięcych marzeń, a także pobudzać wyobraźnię i kreatywnośc dziecka. Jeśli maluch ma w sobie duszę artysty, dobrym rozwiązaniem będzie pomalowanie jednej ze ścian farbą tablicową, po której można rysować kredą. Innym rozwiązaniem jest zakup dziecięcej tablicy szkolnej lub magnetycznej, na której maluch przy pomocy magnesów może przyczepiać swoje dzieła.

Dla fanów budowania zamków dobrym rozwiązaniem będzie zakup kolorowych poduszek o różnych kształtach, które mogą posłużyć do budowy własnego "zamku". Pudełka czy skrzynia na zabawki mogą być z kolei idealnym miejscem na schowanie dziecięcych skarbów. Małej księżniczce możesz kupić zawieszany nad łóżkiem baldachim, który sprawi, że zasypianie będzie niesamowitym przeżyciem.

Pamiętaj, że aranżacja pokoju dziecięcego może wzmocnić osobowość malucha, pomóc mu rozwijać zmysł estetyczny, wyobraźnię czy ugruntować zainteresowania. Jeśli maluch interesuje się muzyką, warto wprowadzić związane z nią dodatki - pościel w nuty, plakaty ulubionych zespołów czy tematyczną tapetę na ścianie. Dobrym rozwiązaniem jest rezygnacja z telewizora w pokoju dziecięcym - jeśli urządzenie będzie dostępne tylko w salonie, cała rodzina będzie mogła spędzać czas na wspólnym oglądaniu filmów.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz